szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcja Prac na Papierze – Sztuka Dawna w DESA Unicum 16 czerwca

10.06.2016

Aktualności, Polska: aukcje

ART KONSULTACJE PREMIUM

Na czerwcowej aukcji, która rozpocznie się 16 czerwca o godz. 19.00 w DESA Unicum można dostrzec wyraźny motyw przewodni. To wizerunki kobiet − matek, córek, żon, przyjaciółek, ale też kochanek. Silne i pewne siebie, niewinne i słodkie, tajemnicze i intrygujące − zmieniające się wzorce świetnie ilustrują m.in. akwarele, ołówek i pastele.

Stanisław Ignacy Witkiewicz to twórca wyjątkowo mocno kojarzony z kobiecym portretem. Podczas aukcji pojawią się aż dwie jego prace. Pierwszy pastel przedstawia kochankę artysty, Nenę Stachurską. Portret został stworzony w typie C, co według Regulaminu Firmy Portretowej oznaczało potęgowanie fizycznych i mentalnych rysów modelki. Drugą pracą Witkacego jest portret Janiny Fiszerowej, pochodzący z wczesnego okresu twórczości artysty. Zaliczany jest do najbardziej realistycznego typu prac malarza.

Kolekcję kobiecych porterów na aukcji uzupełnią plastyczne dokonania m.in. Józefa Mehoffera, Włodzimierza Kirchnera i Wlastimila Hofmana.

Na aukcji nie zabraknie także wiosennych pejzaży, w tym wyjątkowej dla twórczości Juliana Fałata akwareli pt. „Kwitnące drzewa”. Artysta w mistrzowski sposób połączył dalekowschodnią, wyrafinowaną kompozycję z pięknem polskiej wiosny. Podkreślają to słowa skreślone przez samego autora w swoim pamiętniku: „Pobyt w Japonii mogę porównać do rozkosznego snu; tylko ukochanie Polski kazało nam i tutaj tęsknić do kraju i myśleć o powrocie”.

Aukcję dopełniają dwie akwarele pochodzące z różnych okresów twórczości Leona Wyczółkowskiego. Na szczególną uwagę zasługuje późna praca stworzona w technice rysunku drapanego „Park w Gościeradzu” z 1927 roku.

Ponadto na aukcji pojawią się prace najwybitniejszych twórców pierwszej połowy XX wieku, m.in.: Meli Muter, Rafała Malczewskiego, Leona Chwistka, Eugeniusza Gepperta czy Józefa Brandta.y)

Fotografia (góra): Julian Fałat, Kwitnące drzewa, akwarela/tektura, 53,5 x 94 cm (w świetle ramy), źródło: DESA Unicum

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.