Aukcja Prac na Papierze – Sztuka Dawna w DESA Unicum 16 czerwca
10.06.2016
Aktualności, Polska: aukcje
Na czerwcowej aukcji, która rozpocznie się 16 czerwca o godz. 19.00 w DESA Unicum można dostrzec wyraźny motyw przewodni. To wizerunki kobiet − matek, córek, żon, przyjaciółek, ale też kochanek. Silne i pewne siebie, niewinne i słodkie, tajemnicze i intrygujące − zmieniające się wzorce świetnie ilustrują m.in. akwarele, ołówek i pastele.
Stanisław Ignacy Witkiewicz to twórca wyjątkowo mocno kojarzony z kobiecym portretem. Podczas aukcji pojawią się aż dwie jego prace. Pierwszy pastel przedstawia kochankę artysty, Nenę Stachurską. Portret został stworzony w typie C, co według Regulaminu Firmy Portretowej oznaczało potęgowanie fizycznych i mentalnych rysów modelki. Drugą pracą Witkacego jest portret Janiny Fiszerowej, pochodzący z wczesnego okresu twórczości artysty. Zaliczany jest do najbardziej realistycznego typu prac malarza.
Kolekcję kobiecych porterów na aukcji uzupełnią plastyczne dokonania m.in. Józefa Mehoffera, Włodzimierza Kirchnera i Wlastimila Hofmana.
Na aukcji nie zabraknie także wiosennych pejzaży, w tym wyjątkowej dla twórczości Juliana Fałata akwareli pt. „Kwitnące drzewa”. Artysta w mistrzowski sposób połączył dalekowschodnią, wyrafinowaną kompozycję z pięknem polskiej wiosny. Podkreślają to słowa skreślone przez samego autora w swoim pamiętniku: „Pobyt w Japonii mogę porównać do rozkosznego snu; tylko ukochanie Polski kazało nam i tutaj tęsknić do kraju i myśleć o powrocie”.
Aukcję dopełniają dwie akwarele pochodzące z różnych okresów twórczości Leona Wyczółkowskiego. Na szczególną uwagę zasługuje późna praca stworzona w technice rysunku drapanego „Park w Gościeradzu” z 1927 roku.
Ponadto na aukcji pojawią się prace najwybitniejszych twórców pierwszej połowy XX wieku, m.in.: Meli Muter, Rafała Malczewskiego, Leona Chwistka, Eugeniusza Gepperta czy Józefa Brandta.y)
Fotografia (góra): Julian Fałat, Kwitnące drzewa, akwarela/tektura, 53,5 x 94 cm (w świetle ramy), źródło: DESA Unicum