szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

11. edycja Biennale Sztuki Współczesnej Manifesta otwarta w Zurychu

13.06.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Celem Biennale Sztuki Współczesnej Manifesta jest krytyczna refleksja związaną z tematem zmieniającego się kulturalnego DNA Europy. Jedenasta już edycja odbywająca się w Zurychu zatytułowana została „Co ludzie robią dla pieniędzy” i eksplorować będzie różnorodne zagadnienia związane z tematem pracy.

Tegoroczna „Manifesta” złożona jest z kilku części, w skład których wchodzić będzie m.in 30 nowych projektów rozgrywanych w Löwenbräukunst i Helmhaus i będących wynikiem spotkań artystów z ludźmi z różnych profesji, a także Historyczna Ekspozycja: „Miejsca w budowie” czy „Pawilon refleksji”, gdzie w filmowej formie, prezentowany będzie główny projekt wydarzenia.

Ekspozycja w ramach Biennale Sztuki Współczesnej Manifesta 11, źródło: materiały prasowe Manifesta

Ekspozycja w ramach Biennale Sztuki Współczesnej Manifesta 11, źródło: materiały prasowe Manifesta

Zurich, jako gospodarz tegorocznej edycji oferować będzie wydarzenia niezbędne do zbadania aktualnych problemów stojących przed sztuką nowoczesnej Europy w kontekście przestrzeni miejskiej oraz jej powiązań społeczno-gospodarczych. Artystyczna koncepcja kuratora Christiana Jankowskiego skupiona jest wokół współpracy trzydziestu międzynarodowych artystów z reprezentantami różnych innych grup zawodowych. „Historyczna Ekspozycja” natomiast, prezentować będzie zarówno klasycznych jak i współczesnych artystów, którzy eksploatować będą temat pracy w kontekście sztuki.

Dla Zurychu w ogóle temat pracy stanowi bardzo ważny aspekt. Zgodnie z protestancką etyką pracy, realizowanie własnego powołania stało się religijnym obowiązkiem oraz istotnym elementem wpływającym na budowanie tożsamości narodowej – zwłaszcza w Szwajcarii, zreformowanej przez protestanckich kaznodziejów- Kalwina i Zwingli’ego. Istnienie po dzień dzisiejszy tzw. cechów zawodowych potwierdza, że praca stanowi nadal jedną z podstawowych struktur życia miejskiego. Cechy zawodowe to miejsca, w który dochodzi do silnej identyfikacji ludzi z ich zawodem, dla których zarabianie pieniędzy staje się nie tylko sposobem zapewnienia środków do życia, ale także celem wyższym czy wręcz powołaniem.

Obecnie obserwuje się niezwykle dynamiczne zjawisko digitalizacji i automatyzacji pracy, które w coraz większym stopniu wpływa na zmianę dotychczasowych zasad i reorganizację funkcjonowania całego mechanizmu życia w miastach. Jaka jest przyszłość i kierunek rozwoju pracy w tak szybko zmieniającej się, nowoczesnej i zautomatyzowanej rzeczywistości? Jak nie uwikłać się w świat, w którym zarabianie pieniędzy staje się jedynym, w pełni zmechanizowanym sposobem na egzystencję? W końcu, jak zjawiska te wpływają na świat sztuki, którym również coraz częściej rządzą czysto komercyjne pobudki? Byciem artystą to, zdaje się, jedno z bardziej ekscentrycznych zawodów, tworzenie sztuki ma jednak wciąż wiele wspólnego z klasyczną definicją pracy. Sam termin „dzieło sztuki” mocno podkreśla to podobieństwo.

Biennale trwać będą do 18 września 2016 roku.

Justyna Stasiek – Harabin

Fotografia (góra): Ekspozycja w ramach Biennale Sztuki Współczesnej Manifesta w Zurychu, źródło: materiały prasowe

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.