szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

14. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL „Warsztat pracy” już 24 czerwca

15.06.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Przy ulicy Grabiszyńskiej we Wrocławiu rozciągają się obszerne tereny fabryczne, które swą historią sięgają jeszcze 1869 roku. Dziś dla wielu wrocławian to miejsce jest reliktem epoki PRLu i nieodzownie kojarzy się z wszechobecnym w tamtych czasach etosem pracy kolektywnej. Od 24 do 28 czerwca organizatorzy Przeglądu Sztuki SURVIVAL zaproszą wrocławską publiczność do odkrywania tego fascynującego miejsca na nowo – przewodnikiem w tej podróży będzie sztuka współczesna.

Fabryka Automatów Tokarskich (FAT HACO), fot. Wioletta Biernacka, źródło: materiały prasowe

Fabryka Automatów Tokarskich (FAT HACO), fot. Wioletta Biernacka, źródło: materiały prasowe

Przegląd Sztuki SURVIVAL jest obecnie jednym z największych festiwali sztuki w przestrzeni publicznej w Polsce. Wydarzenie ma na celu prezentuję sztuki współczesnej poza instytucjami kultury, w nietypowych  miejscach Wrocławia. Na potrzeby SURVIVALU wybierane są nie tylko opuszczone budynki i kompleksy zabudowań, ale także przestrzenie użyteczności publicznej, w których koncentruje się codzienne życie miasta. W swojej 14-letniej historii SURVIVAL był realizowany w takich miejscach, jak dawna Wytwórnia Filmów Fabularnych, budynek Wydziału Farmacji Akademii Medycznej, gmach Dworca Głównego czy dawne koszary ZOMO. Każda edycja Przeglądu odbywa się pod innym hasłem, które jest ścisłe związane ze specyfiką miejsca i tematyką wydarzenia. W ten sposób organizatorzy Przeglądu oraz zaproszeni do współpracy artyści i kuratorzy co roku odkrywają przed wrocławską publicznością niedostępne na co dzień zakamarki miasta oraz zachęcają do odnajdywania nowych kontekstów, znaczeń i historii w miejscach pozornie dobrze znanych.

W 2016 roku Przegląd Sztuki SURVIVAL odbędzie się pod hasłem „Warsztat pracy” w jednej z zabytkowych hal Fabryki Automatów Tokarskich (FAT HACO), wybudowanej w 1934 roku. Tematyka 14. edycji SURVIVALU będzie związana z zagadnieniem szeroko rozumianej pracy, a także z formami jej organizacji, co z kolei każe odwołać się do takich pojęć jak przemysł, produkcja, technologia, a także tak zwany warsztat pracy i jego tajniki.

W ramach wystawy głównej Przeglądu specjalne realizacje artystyczne przygotują najciekawsi wrocławscy artyści, m.in. Maciej Bączyk, legendarna grupa LUXUS czy laureatka tegorocznej nagrody WARTO – Karina Marusińska. Z kolei, w ramach Sceny Dźwiękowej artyści działający na pograniczu sztuk wizualnych i muzyki przepracują temat warsztatu pracy z dwóch perspektyw – historycznej i futurystycznej. Instalacjom dźwiękowym towarzyszyć będą słuchowiska, sety dj’skie oraz koncerty (m.in. wrocławskiego zespołu The Kurws). Natomiast program debat i pokazów filmowych pozwoli odbiorcom spojrzeć na prezentowane prace artystyczne i poruszaną przez nie problematykę ze znacznie szerszej, interdyscyplinarnej perspektywy.

Maciej Bączyk, Masa, źródło: materiały prasowe

Maciej Bączyk, Masa, źródło: materiały prasowe

Widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję przyjrzeć się pracom przygotowanym na 14. SURVIVAL podczas specjalnie przygotowanych oprowadzań. W tym roku po terenie Przeglądu oprowadzą nie tylko kuratorzy, ale również dziennikarze i artyści: Gregor Różański, Maciek Piasecki oraz Agata Saraczyńska. Po takich oprowadzaniach z pewnością łatwiej będzie oddać swój głos na Nagrodę Publiczności.

Jak co roku, zasadniczym elementem programu SURVIVALU będzie wystawa główna, przygotowana przez kuratorów generalnych Przeglądu, w ramach której zobaczyć będzie można prace m.in. takich artystów jak: Balcer Karolina, Bączyk Maciej, Bzdęga Piotr, Dzikowska Kornelia, Fabien Lede, Kmita Kasia, Moskowczenko Kamil czy Zammenhoff Marcel, a także wielu innych.

W ramach Sceny Dźwiękowej będzie można usłyszeć instalacje dźwiękowe następujących artystów: Buczek Sebastian, Gęca Konrad, Głuszek Beniamin, Kowalczuk Monika, Witczak Tymoteusz.

Będzie również okazja wysłuchania słuchowisk kwadrofonicznych takich autorów jak: Cieślak Paweł & Szumacher Joanna,  Dunajko Paweł, Friedl Reinhold, Kujawski Bartek, Piotrowicz Robert, Pracownia Badań Pejzażu Dźwiękowego, Sikorski Tomasz, Smolenski Konrad.

14. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL
Czas trwania: 24 – 28 czerwca 2016
Otwarcie: 24 czerwca 2016 (piątek) o godz. 19:00
Miejsce: hala Fabryki Automatów Tokarskich (FAT HACO), ul. Grabiszyńska 281, Wrocław
Kuratorzy: Anna Kołodziejczyk, Anna Stec, Michał Bieniek
Kuratorzy zewnętrzni: Maciej Bączyk, Adam Martyniak
Kurator sceny dźwiękowej: Daniel Brożek
Kurator programu społecznego: Bartek Lis
Koordynator sceny filmowej: Lech Moliński

Więcej informacji: www.survival.art.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.