szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Martwa natura Gauguina odkryta w Connecticut

16.06.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

„Kwiaty w wazonie” pędzla Paula Gauguina przez 30 lat znajdowały się w posiadaniu emerytowanego kolekcjonera z Manhattanu, który nie zdawał sobie sprawy, kim jest autor obrazu. Dzieło odkryte przez dom aukcyjny Litchfield County w Connecticut wystawione jest obecnie na sprzedaż, a jego estymacja wynosi od 800 tysięcy do 1,2 miliona dolarów.

Paul Gauguin, "Fleurs D'Ete Dans Une Goblet",1885, źródło: Litchfield County Auctions

Paul Gauguin, „Fleurs D’Ete Dans Une Goblet”,1885, źródło: Litchfield County Auctions

Kiedy niezidentyfikowany obraz trafił do domu aukcyjnego Litchfield County, jeden z jego pracowników w tylnej części ramy zauważył etykietę pochodzącą z Sotheby’s, która sugerowała, iż dzieło to należy do Paula Signaca. Informacja ta była jednak błędna, dotyczyła bowiem ramy użytej jako oprawa do innego, wcześniejszego obrazu. Dopiero właściciel domu aukcyjnego w Connecticut, Weston Thorn odczytał na płótnie monogram „OG” identyfikując go, jako sygnaturę Paula Gauguina.

Martwa natura odpowiada ilustracji o numerze 172, która znalazła się w catalogue raisonne wydanym przez Instytut Wildenstein z 2002, opatrzona tytułem „Fleurs D’Ete Dans Une Goblet”. Czarno-biała fotografia umieszczona w katalogu została wykonana w Nowym Jorku w 1940 roku, stąd jak do tej pory trudno było ustalić dokładnie, jakie kwiaty uwiecznił artysta. Dopiero teraz, kiedy wiadomo jak dzieło prezentuje się w kolorze, widać wyraźnie, że bukiet tworzą maki, chabry oraz łubin.

Paul Gauguin, "Fleurs D'Ete Dans Une Goblet", fotografia z 1940 roku, źródło: Wildenstein catalogue raissone

Paul Gauguin, „Fleurs D’Ete Dans Une Goblet”, fotografia z 1940 roku, źródło: Wildenstein catalogue raissone

Katalog Wildenstein, bazując na analizach stylistycznych, datuje obraz na 1885 rok, włączając go w zbiór prac, które Gauguin wykonał podczas pobytu w Danii. Patrząc jednak na rodzaj kwitnących na przełomie czerwca i lipca kwiatów, można stwierdzić, że obraz nie powstały w Danii, ale we Francji, bo właśnie tam we wspomnianym okresie malarz spędzał wakacje wraz z żoną. W nadmorskim Dieppe Gauguin przebywał około 3 miesiące, skąd pochodzą także dwie inne wersje kwiatowych martwych natur, złożonych z dalii i pierwiosnków.

Odnaleziony obraz został sprzedany prawdopodobnie po śmierci artysty. Zapisy archiwalne informują, że jego właścicielem był w 1907 roku paryski diler sztuki Ambroise Vollard. Obraz kolejno przechodził z rąk do rąk aby, w 1980 roku trafić do anonimowego antykwariusza z Manhattanu. Obraz Gauguina wisiał u niego przez ponad 30 lat jako ładny, choć niezidentyfikowany obrazek.

Obraz zostanie wystawiony na aukcji 29 czerwca.

Justyna Stasiek – Harabin

Fotografia (góra): Paul Gauguin, Fleurs D’Ete Dans Une Goblet, 1885, źródło: Litchfield County Auctions

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.