szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcja ArtOutlet – Sztuka Współczesna w DESA Unicum 23 czerwca

17.06.2016

Aktualności, Polska: aukcje

Po raz pierwszy prace Henryka Stażewskiego, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Dominika czy Edwarda Dwurnika w tak niskich cenach wywoławczych. W katalogu aukcji, która rozpocznie się w DESA Unicum 23 czerwca o godz. 19.00 pojawi się prawie 140 prac uznanych twórców.

Na szczególną uwagę zasługują dwa reliefy Henryka Stażewskiego z przełomu lat 70. i 80, w których artysta zestawił formy geometryczne w wyrazistych, zdecydowanych barwach. Prace reprezentujące nurt abstrakcji geometrycznej to również biała kompozycja Janusza Orbitowskiego, obraz Włodzimierza Pawlaka i obiekt Gerarda Bluma Kwiatowskiego, twórcy słynnej Galerii El w Elblągu, gdzie w latach 60. odbywało się Biennale Form Przestrzennych.

W ofercie znalazły się obrazy Edwarda Dwurnika, w tym błękitna kompozycja „Białystok” z 1999 roku, a także czerwono – zielony „Niepotrzebny ukłon” autorstwa Jana Dobkowskiego. Pod koniec lat 60. obrazy utrzymane w tej kolorystyce przyniosły artyście międzynarodową sławę i niesłabnącą opinię malarza „dzieci – kwiatów” wśród amerykańskich krytyków sztuki.

Pod młotek pójdą także obrazy, rysunki i szkice Jerzego Nowosielskiego, m.in. „Pływaczka” z 1991 roku, odwołująca się do najbardziej znanego motywu w jego twórczości, a także „Portret żony” artysty z 1945 roku. Problematykę kobiecego ciała podejmują również inni prezentowani na aukcji artyści i artystki, m. in. Władysław Jackiewicz, Henryk Płóciennik, Anna Karpowicz-Westner, Anna Ziaja i Joanna Sarapata.

Fotografia (góra): Tadeusz Dominik, Ogród, 1991, akryl/ płótno, 100×120 cm, źródło: DESA Unicum

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.