szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Skonfiskowane dzieła ze zbiorów mafii prezentowane we włoskim Reggio

17.06.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Europa

Salvador Dali, Lucio Fontana, Giorgio de Chirico –to tylko niektóre z wielkich nazwisk artystów, których prace wchodzą w skład skonfiskowanej kolekcji dzieł sztuki, należącej do szefa włoskiej mafii. Dzieła podziwiać można na wystawie w Reggio di Calabria.

Kolekcja złożona ze 125 cennych dzieł sztuki będzie prezentowana na stałe na południu Włoch, w mieście Reggio di Calabria, gdzie wcześniej dokonano konfiskaty majątku należącego do szefa mafii Gioacchino Campolo. Zakup dzieł sztuki stał się dla Campolo skutecznym sposobem na pranie brudnych pieniędzy, które ulokował w pracach największych europejskich malarzy. Wśród nich pojawiają się dwa obrazy Salvadora Dalego, jego „Romeo i Julia” oraz „Źródło Życia”, a także jedna z wersji słynnego „Piazza d’Italia”, autorstwa Giorgio de Chirico. Kolekcję tworzą również inni włoscy artyści tacy jak Lucio Fontana oraz Antonio Ligabue. Wartość całego zbioru wyceniona została na kwotę 330 milionów euro, stanowiącą jedynie część skonfiskowanego majątku.

„Wystawa, którą prezentujemy jest dowodem na to, że odnieśliśmy zwycięstwo nad mafią, a skonfiskowane przedmioty stanowią teraz zbiorowe dziedzictwo. Obrazy zostały nabyte za pieniądze, które zabrano nam wszystkim, teraz więc skonfiskowanych rzeczy nie trzymamy pod kluczem, ale w ramach symbolicznej rekompensaty, prezentujemy szerokiej publiczności” – informuje burmistrz miasta, Giuseppe Falcomata.

Campolo, zwany „Królem videopokera” dorobił się fortuny po tym, jak zmanipulował i przejął tysiące automatów do gier. Skazany w 2011 roku za oszustwa oraz współpracę z mafią, 77-letni Włoch ze względu na zły stan zdrowia, swój 16-letni wyrok odsiaduje obecnie w areszcie domowym.

Po dekadach walk z sycylijską Cosa Nostrą a także innymi organizacjami mafijnymi, Włochy dysponują obecnie ogromną liczbą skonfiskowanych aktywów, w tym tysiącami firm, budynków oraz milionami zamrożonych funduszy. W ostatnich latach kraj ten pracuje nad publicznym programem „ponownego wykorzystania” zajętych majątków, w tym także cennych dzieł sztuki.

Justyna Stasiek – Harabin

Fotografia (góra): Giorgio de Chirico, Piazza d’Italia 1913

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017