szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Unikatowe rysunki Rubensa i van Dycka na wystawie w Edynburgu

20.06.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Świat

Główną atrakcję nowej wystawy mistrzów rysunku ze zbiorów szkockiej Galerii Narodowej w Edynburgu stanowią prace największego flamandzkiego artysty XVII wieku, Petera Paula Rubensa. Ekspozycja zatytułowana „Rubens and company” celebruje istnienie niezwykłej kolekcji rysunków i grafik wybitnych flamandzkich rysowników, w tym artystów bliskich Rubensowi, jak Jacob Jordaens oraz Antoon van Dyck.

Wystawa składać się będzie z 28 dzieł mistrzów holenderskich, przedstawiających szkice przygotowawcze oraz studia rysunkowe poprzedzające prace nad największymi realizacjami malarskimi, począwszy od Petera Paula Rubensa, poprzez prace Joardensa oraz van Dycka, a także dzieła mniej znanych artystów: Jana Cossiersa, Abrahama van Diepenbeecka oraz Cornelisa Schuta. Wszystkie prace stanowią bardzo unikatowy zbiór, częściowo jeszcze nigdy nieprezentowany na żadnej publicznej ekspozycji.

Jacob Jordaens, "Pokłon trzech króli", 1644

Jacob Jordaens, „Pokłon trzech króli”, 1644

Peter Paul Rubens, jako czołowa postać baroku flamandzkiego uznawany jest za jednego z największych mistrzów malarstwa wszech czasów. XVII-wieczna Flandria, wraz z Brabancją, była za jego czasów najsłynniejszą prowincją Holandii Południowej pod kontrolą Hiszpanii, która dzisiaj zajmuje część flamandzkojęzycznej części Belgi. Ekspozycja prezentuje piękne szkice do „Hero i Leandera” oraz „Kobiet przy żniwach” Rubensa. Jego prace wskazują na silną inspirację klasyczną rzeźbą, oraz twórcami włoskiego renesansu, m.in. Rafaelem i Michałem Aniołem. Jako malarz obrazów religijnych, a także scen mitologicznych, klasycznych portretów i dzieł historycznych, Rubens był ważną i znacząca postacią na międzynarodowej scenie. Miał również ogromy wpływ na dzieła van Dycka oraz Jordaensa. Na wystawie można podziwiać ‘Studium do portretu Mikołaja Laniera” z 1628 roku autorstwa van Dycka oraz piękny „Akt kobiecy” i „Pokłon trzech króli” Jacoba Jordaensa.

Ekspozycji towarzyszyć będzie pięknie ilustrowany katalog, prezentujący żywą panoramę flamandzkiego rysunku z XVII wieku. We wstępie pojawi się esej omawiający twórczość Rubensa i van Dycka, będący wprowadzeniem do omówienia wszystkich 28 prac prezentowanych na wystawie.

Wystawa trwać będzie do 28 września.

Justyna Stasiek – Harabin

Fotografia (góra): Warsztat Petera Paula Rubensa, Grzegorz z Nazjanzu poskramia herezję, 1620, źródło: Galeria Narodowa w Edynburgu

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.