szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Spektakularna wystawa fotografii Helmuta Newtona otwarta w Amsterdamie

21.06.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Europa

Muzeum fotografii Foam w Amsterdamie prezentuje retrospektywną wystawę prac Helmuta Newtona (1920-2004), legendarnego, niezwykle wpływowego współczesnego fotografa. Na ekspozycji podziwiać można ponad 200 jego prac, począwszy od pierwszych zdjęć, bardzo rzadko udostępnianych publicznie, po imponujące, monumentalne fotografie.

Celem wystawy organizowanej przez Muzeum fotografii FOAM w Amsterdamie jest ukazanie skomplikowanej i wielowarstwowej twórczości fotografa w jak najszerszym spectrum, z uwzględnieniem wszystkich motywacji, inspiracji i odwołań do społecznych sytuacji współczesnych artyście. Kojarzony z fotografowania świata mody, Helmuta Newton znany jest każdemu entuzjaście fotografii skupionej na kobiecym ciele, eksponującej pewne siebie, atrakcyjne sylwetki emanujące siłą oraz erotyzmem.

Newton rozpoczął swoją przygodę z aparatem w latach 50. XX wieku, chociaż swój sukces osiągnął dopiero w latach 70., głównie dzięki współpracy z francuskim Vogue. Kolejne dziesięciolecie przyniosło istotne zmiany społeczne, kiedy do głosu dochodzi żarliwa emancypacja kobiet i rozluźnienie moralności seksualnej. Zmiany te stały się bardzo ważnym akcentem w twórczości Newtona. Artysta był ściśle związany z Karlem Lagerfeldem oraz Yves Saint Laurentem, światowej klasy projektantami mody, którzy dążyli do nowego, współczesnego wizerunku kobiety.

Modelki, które fotograf uwieczniał na swoich rewolucyjnych zdjęciach to silne, dominujące kobiety, odziane w męskie, niekonwencjonalne ubrania, bardzo często też nagie. Reprezentują one nowe pokolenie kobiet niezależnych, wyzwolonych z podporządkowania i przejmujących kontrolę. Prowokacyjne prace Newtona można postrzegać również jako ironiczny komentarz na temat klasowości społecznej, w dużej mierze skupionej na władzy i pieniądzach.
Ogromnie utalentowany Newton wykorzystywał swoje umiejętności techniczne, do prezentowania tego, co podpowiadała mu artystyczna wyobraźnia. Poprzez obrazowanie kobiet oraz eksponowanie takich motywów i władza, przemoc, pragnienia czy erotyzm jego prace nawiązują bardzo wyraźnie do realizacji w duchu surrealizmu – jednego z najbardziej dominujących ruchów artystycznych dominującym w okresie międzywojennym w Berlinie, w którym fotograf dorastał.

Wystawę podziwiać można do 4 września 2016 roku.

Justyna Stasiek – Harabin

Fotografia (góra): Fragment Helmut Newton, Cigar Industry, 1997, źródło: Muzeum Fotografii FOAM w Amsterdamie

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.