szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Biennale Jeune Création Européenne w lipcu we Wrocławiu

22.06.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

We Wrocławskim Centrum Kongresowym, znajdującym się w zabytkowym kompleksie Hali Stulecia we Wrocławiu, będącej obiektem światowego dziedzictwa UNESCO, od 1 do 31 lipca (wernisaż 30 czerwca) będzie można obejrzeć najnowsze nurty sztuki europejskiej na biennale Jeune Création Européenne organizowanym w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Magdalena Sawicka, Farewell, źródło: materiały organizaotra

Magdalena Sawicka, Farewell, źródło: materiały organizatora

Inauguracja biennale odbyła się w podparyskim Montrouge, natomiast wydarzenie ma formułę wystawy podróżującej. Przed zawitaniem do Polski biennale gościło w Danii, z Wrocławia wystawa pojedzie w sierpniu na Łotwę, a w 2017 roku do Włoch, Hiszpanii oraz Portugalii. Podczas przemieszczającej się przez dwa lata ekspozycji widzowie będą mieli okazje obejrzeć prace 56 artystów do 35 roku życia z całej Europy. Wielu z nich to młodzi twórcy, absolwenci szkół artystycznych, inni od lat poruszają się na rynku sztuki, jednak nie są związani na stałe z żadną galerią czy instytucją artystyczną. Dlatego ideą biennale jest stworzenie przestrzeni, w której młodzi artyści z rożnych krajów będą mogli wymieniać się doświadczeniami. Jednocześnie ekspozycja jest platformą umożliwiającą twórcom zaprezentowanie się szerszej publiczności, co może w przyszłości zaowocować rozwojem ich kariery zawodowej.

Izabela Łęska, Matka Boska Jagodna, fragment, źródło: materiały organizatora

Izabela Łęska, Matka Boska Jagodna, fragment, źródło: materiały organizatora

Do wydarzenia zostało zaproszonych ośmiu polskich artystów – Magdalena Sawicka, Berenika Kowalska, Marcelina Groń, Izabela Łęska, Michał Frydrych, Miłosz Flis, Kornel Janczy i Tomasz Poznysz.

Kuratorką ekspozycji jest Ewa Sułek.

Magda Sawicka została nagrodzona przez międzynarodowe jury biennale Grand Prix za osobliwość i siłę prac, będących odzwierciedleniem życia codziennego. Pozostałe dwie nagrody otrzymali reprezentujący Łotwę Klāvs Loris oraz pochodzący z Belgii Willem Boel, którego rzeźba znajdowała się na ekspozycji francuskiej. Podczas uroczystego otwarcia biennale, Wrocław odwiedzą artyści i kuratorzy z całej Europy. Stwarza to możliwość promocji rodzimej kultury oraz zaprezentowania przez polskich artystów swojej twórczości.

W Polsce organizatorem wydarzenia jest wrocławska Galeria Miejska.

Fotografia (góra): Michał Frydrych, W pośpiechu zamówiłem kawę z Sratbucksie na księżycu, źródło: materiały organizatora

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.