szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Furgonetka SWAT wymalowana przez Banksy’ego na aukcji w Londynie

22.06.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Tajemnicza ciężarówka ozdobiona przez najsławniejszego artystę street-artowego -Banksy’ego, pojawi się 29 czerwca w londyńskim domu Bonhams na aukcji sztuki powojennej i współczesnej. Estymacja słynnej ciężarówki wynosi od 200 do 300 tysięcy funtów.

Furgonetka owiana jest tajemnicą od 10 lat, kiedy to w pojawiła się w miejscu publicznym po raz pierwszy i jedyny w Los Angeles w 2006 roku. Tam, samochód został wystawiony w magazynie przemysłowym przez anonimową osobę z Bristolu. Chociaż wydarzenie to nie było bardzo nagłaśniane, wieść o dziele Banksy’ego rozeszła się z prędkością błyskawicy. Na premierze wydarzenia pojawił się m.in. Brad Pitt, Angelina Jolie, Cameron Diaz czy Jude Law. Ekscentryczny pokaz składał się m.in. z intrygującej figury wielkiego, pomalowanego na czerwono i złoto słonia, a jego punktem centralnym była wymalowana furgonetka SWAT. Banksy ozdobił ją w charakterystycznym, prześmiewczym stylu, łącząc złośliwy czarny humor ze swoim anty-rządowym przekazem.

Banksy, SWAT van, detal, źródło: Bonhams

Banksy, SWAT van, detal, źródło: Bonhams

Wykonana z szablonu, barwna kompozycja przedstawia uzbrojonych agentów sił specjalnych oszukiwanych przez małego chłopca, co nawiązuję również do problematycznych relacji, jakie Banksy często miewa z policją. Do używania w swojej pracy szablonów zainspirowała artystę pewna sytuacja, kiedy uciekając przed policjantami ukrył się pod jedną z furgonetek na śmieci i zauważył pod nią wykonany szablonowo, numer seryjny. Od tamtej pory posługiwanie się szablonami pozwala mu na wykonywanie swoich dzieł w szybkim tempie i dokończenie ich nim zostanie przyłapany bądź zanim zastanie go noc.

Ralph Taylor, dyrektor domu aukcyjnego w londyńskim Bonhams stwierdził, że furgonetka SWAT prezentuje Banksy’ego w jego najlepszej i najbardziej charakterystycznej formie. „W tej pracy jest dosłownie wszystko: brawura, wyobraźnia, sprawność techniczna, pewność siebie oraz gotowość wykorzystania prawdy, jako jednej z najsilniejszych broni” – przekonuje Taylor.

Do 4 września w Rzymie można podziwiać największą, jak do tej pory, wystawę poświęconą twórczości Banksy’ego, która, choć zorganizowana bez współpracy z artystą, doskonale oddaje jego styl i filozofię kontrowersyjnej twórczości.

Justyna Stasiek – Harabin

Fotografia (góra): Banksy, SWAT van, źródło: Bonhams

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.