szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Obraz Tomasza Tobolewskiego najdroższą pracą na aukcji w Bohemie

22.06.2016

Aktualności, Polska: aukcje

Na 1. aukcji profesorów w Domu Aukcyjnym Bohema obraz Tomasza Tobolewskiego został sprzedany za 6 tysięcy złotych. To największa w Polsce transakcja aukcyjna pracy tego poszukiwanego artysty.

Dr hab. Tomasz Tobolewski, jeden z artystów-pedagogów, których prace znalazły się na tej wyjątkowej aukcji, jest adiunktem w Zakładzie Rysunku w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. Rysunek to medium, w którym stworzył prace, nagradzane głównymi nagrodami na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. W Bohemie licytowany był olej, drugi z cyklu poświęconego Vincentowi van Goghowi. Oba płótna wzbudziły ogromne zainteresowanie ze strony kolekcjonerów swoim wyjątkowo atrakcyjnym malarsko, potraktowaniem legendy nowoczesnej sztuki. „Vincent 2” okazał się gwiazdą aukcji, na której oferowani byli tak znamienici twórcy jak Antoni Kowalski, Roman Maciuszkiewicz i Stanisław Kortyka.

Tomasz Tobolewski, Vincent 2, 2016, olej, płótno, 120x90, sygn., Bohema Nowa Sztuka, 15.06.2016 (1 500) 6 000

Tomasz Tobolewski, Vincent 2, 2016, olej, płótno, 120×90, sygn., Bohema Nowa Sztuka, 15.06.2016 (1 500) 6 000

Ożywiona licytacja wywiązała się pomiędzy dwoma klientami „na telefonie”, którzy długo i cierpliwie akceptowali kolejne ceny proponowane przez aukcjonera. Końcowe 6 tysięcy złotych, czterokrotnie powyżej wywołania, nie jest bynajmniej ceną sensacyjnie wysoką, ani nawet zaskakującą biorąc pod uwagę klasę licytowanej pracy i jej wyjątkową atrakcyjność. Wręcz przeciwnie, to jedna z transakcji, które przybliżają polski rynek sztuki do cenowej Europy i które sprawiają, że raj dla inwestorów, w którym bardzo dobre obrazy bardzo dobrych artystów będzie można kupować za 10-20% ich wartości, powoli się kończy. Patrząc na „Vincenta 2” wydaje się, że nabywca i tak dokonał bardzo korzystnego zakupu, ale kolejnym chętnym będzie coraz trudniej takie zakupy powtórzyć.

Malarstwo Tomasza Tobolewskiego znajduje się w ofercie Domu Aukcyjnego Bohema od dłuższego czasu i od początku towarzyszy mu wysokie zainteresowanie. Wszystkie kolejne oferowane obrazy znajdowały nabywców, którzy nieraz mieli okazję zakupić pracę za bardzo atrakcyjne ceny wywoławcze. Kilka spośród ostatnich transakcji, w tym dwa obrazy z van Goghiem, zdają się jednak pokazywać, że okazje cenowe jednocześnie podziałały na wyobraźnię wielu koneserów malarstwa, aktywizując stronę popytową.

Fotografia (góra): Fragment obrazu Tomasza Tobolewskiego, Vincent 2, 2016, olej, płótno, 120×90 cm, źródło: Bohema Nowa Sztuka

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.