szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nowe rekordy i 151 milionów dolarów za dzieła na aukcji w Sotheby’s

23.06.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Aukcja sztuki impresjonistycznej i modernistycznej w londyńskim Sotheby’s przyniosła imponujący wynik 151 milionów dolarów. Wśród oferowanych arcydzieł był m.in. kubistyczny portret autorstwa Picassa, którego wartość 63,6 milionów dolarów ustanowiła nowy aukcyjny rekord za sprzedaną pracę kubistyczną.

Pablo Picasso, "Femme Assise", 1909, źródło: Sotheby's

Pablo Picasso, „Femme Assise”, 1909, źródło: Sotheby’s

Główną atrakcją wieczoru aukcyjnego były dwa światowej klasy portrety. Pierwszy autorstwa Picassa  „Femme Assise” z 1909 roku, oprócz ustanowienia nowego cenowego rekordu za kubistyczną pracę, okazał się być także najdroższym obrazem sprzedanym na aukcji w Londynie w ciągu ostatnich pięciu lat. Wcześniej wyższą cenę osiągnął „Kroczący mężczyzna” autorstwa Alberto Giacomettiego, wart 65 milionów dolarów, sprzedany na aukcji w 2010 roku.

Drugą atrakcję wieczoru stanowił wykonany w 1919 roku „Portret Jeane Hebuterne” autorstwa Amedeo Modiglianiego. Wylicytowany za 56,6 milionów dolarów okazał się kolejnym rekordem aukcyjnym, tym razem za portret w wykonaniu tego włoskiego artysty. Zarówno praca Picassa jak i Modiglianiego to dwa najdroższe obrazy wylicytowane w Londynie w ciągu ostatnich pięciu lat.

Amadeo Modigliani, Jeanne Hebuterne (au foulard), 1919, źródło: Sotheby's

Amadeo Modigliani, Jeanne Hebuterne (au foulard), 1919, źródło: Sotheby’s

Doskonały wynik osiągnęła również litografia Edvarda Muncha przedstawiająca graficzną wersję jednego z najsłynniejszego dzieł wszech czasów jakim jest „Krzyk”. Praca sprzedana została za 2,7 miliona dolarów, co również okazało się rekordowym wynikiem za graficzną impresję związaną ze słynnym „Krzykiem”.

Za przeprowadzenie aukcji odpowiedzialna była Helen Newman, szefowa międzynarodowych aukcji sztuki impresjonistycznej i modernistycznej w Sotheby’s. Dopiero drugi raz w historii aukcyjnych wieczorów, wydarzenie to poprowadzone zostało przez kobietę. Pierwszy „damski” wieczór należał do Melanie Clore w 1990 roku, również podczas aukcji w Sotheby’s. „Mieliśmy wielkie szczęście, że to właśnie nam powierzono sprzedaż tych dwóch wyjątkowych prac, Picassa oraz Modiglianiego. Wiedzieliśmy, że na pewno będą cieszyć się popularnością, pozostawało jedynie pytanie, jak bardzo. Jak widać licytujący docenili jednak bardzo mocno tego rodzaju wartości na rynku aukcyjnym” – stwierdziła Helena Newman.

Jedynym rozczarowaniem wieczoru okazała się duża, brązowa rzeźba Rodina przedstawiająca „Evę”, dla której niestety nie udało się znaleźć nabywcy. Licytacja zatrzymała się na 6,2 miliona dolarów, a więc znacznie poniżej dolnego progu estymacji, szacowanego na 8 milionów dolarów.

Justyna Stasiek – Harabin

Fotografia (góra): Helen Newman podczas wieczoru aukcyjnego w Sotheby’s, źródło: Sotheby’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.