szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Najdrożsi artyści na światowych aukcjach młodej sztuki w 2016 roku

24.06.2016

Aktualności, Analiza rynku sztuki, Magazyn

Aukcje sztuki, co chwilę dostarczają nam nowych rekordów, wyznaczanych przez kultowych mistrzów takich jak Pablo Picasso, Amedeo Modigliani czy Francis Bacon. Warto jednak przyjrzeć się również reprezentantom młodej sztuki, którzy już teraz na aukcjach osiągają milionowe rezultaty.

Od początku 2016 roku rynek sztuki obfituje w kilka imponujących wyników, osiągniętych przez przedstawicieli młodej sztuki, czyli twórców przed 40 rokiem życia. Wartości, jakie osiągnęły ich prace, bardzo często przewyższyły ceny oferowane za dzieła dawnych mistrzów malarstwa, wyznaczając tym samym nowy kierunek fascynacji i zainteresowań kolekcjonerów na świecie.

Tauba Auerbach, "Enfold/Fold", 2010, źródło: Philips

Tauba Auerbach, „Enfold/Fold”, 2010, źródło: Philips

Dialogi z przeszłością
Prace 37-letniego, pochodzącego z Rumuni Adriana Ghenie plasują się na dwóch pierwszych miejscach zestawienia 10 najdroższych obrazów sprzedanych na światowych aukcjach młodej sztuki na początku 2016 roku, przygotowanego przez serwis Artprice. Jego „Słoneczniki z 1937”, będące najdroższą pracą w zestawieniu osiągnęły w Sotheby’s rekordową kwotę 4,5 milionów dolarów, mocno pozostawiając w tyle innych artystów. Kwota ta stanowi również rekord w twórczości samego malarza. Na drugim miejscu, tuż za „Słonecznikami” uplasował się drugi obraz autorstwa Ghenie. Mowa o „Autoportrecie w stylu van Gogha” z 2012 roku o wartości 2,6 miliona dolarów. Obie prace doskonale oddają niezwykły styl i kierunek artystycznych inspiracji malarza. Jego ekspresyjne, kolorystyczne kompozycje zdradzają wyraźnie fascynacje mistrzami malarstwa, z którymi artysta bardzo często wchodzi w międzypokoleniowy dialog. Ghenie bierze na warsztat klasyków sztuki oraz znane postaci ze świata historii i popkultury, kreując je na nowo, na swój charakterystyczny i bardzo wyrazisty sposób. Rumuński malarz upodobał sobie zwłaszcza portrety „bez twarzy”, gdzie na pierwszy plan wyłania się akcent niedopowiedzenia i tajemnicy, która kryje się pod grubymi i barwnymi impastami spływającej po płótnie farby.

Jonas Wood, "Untitled (M.V. Landscape), 2015, źródło: Christies

Jonas Wood, „Untitled (M.V. Landscape), 2015, źródło: Christies

W kręgu abstrakcji
Młodsza od Adriana Ghenie, 35 letnia Tauba Auerbach w rankingu uplasowała się tuż za rumuńskim malarzem. Jej dwie abstrakcyjne prace „Enfold/Fold „ oraz ”Untitled (Fold)” wyniosły kolejno 2,6 oraz 1,3 miliona dolarów. Dzieła koncentrują się na abstrakcyjnych wzorach, porządku oraz wielowymiarowości przestrzeni, która stała się wyznacznikiem jej artystycznego stylu. Artystka uznanie zdobyła zwłaszcza przez swoje „fałdowane obrazy”, które powstają poprzez marszczenie i skręcanie płótna które, malowane kolejno przemysłowym pistoletem, dają efekt przestrzeni i trójwymiarowości. Tauba Auerbach oprócz malarstwa, zajmuje się także rzeźbą, fotografią oraz książką artystyczną. W pracach czerpie inspiracje z matematyki i fizyki, bada systemy połączeń oraz granice struktur, zarówno tych przestrzennych, jak i logicznych, językowych.

Dobry design w cenie
Urodzony w 1979 roku, Joris Laarman to jeden z najsłynniejszych duńskich projektantów ostatniej dekady. Jego prace nieustannie udowadniają, że przedmioty użytkowe bywają również niezwykłymi rzeźbiarskimi arcydziełami. Designer potwierdził to swoim „Important Bone chair”, który podczas aukcji w londyńskim Philips osiągnął kwotę pół miliona dolarów. „Bone chair”, wykonane z aluminium po raz pierwszy zadebiutowało w galerii Barry’ego Friedmana w 2016, gdzie oferowane było za kwotę 32 tysięcy dolarów. Popularność projektu związana jest ściśle z nowatorskim procesem produkcji, która bazuje na dostosowaniu ilości materiału do rozkładu sił. Laarman jest jednym z nielicznych projektantów, którym udało się osiągnąć tak wysoką cenę za swoje prace w tak młodym wieku.

Amerykańskie trio
Do dziesiątki najdroższych dzieł młodej sztuki zakwalifikowały się również prace trzech amerykańskich artystów: Nate’a Lowmana, Alexa Israela oraz Jonasa Wooda. Pierwszy z nich, Nate Lowman uplasował się w zestawieniu na siódmym miejscu wraz ze swoim „White Escalade” z 2005 roku sprzedanym w Philips za 356 tysięcy dolarów. Jego prace w luźny sposób nawiązują do zdobyczy pop-artu, a zwłaszcza do twórczości Andy’ego Warhola i jego sitodruków przedstawiających fałszywe ślady po kulach czy powielane, uśmiechnięte twarze. Tuż za nim, na dziewiątym miejscu, z wartą 230 tysięcy dolarów pracą „All Blue Australian Open” z 2012 roku ulokował się Jonas Wood. Ten 39 letni artysta słynie z uwieczniania pomieszczeń mieszkalnych, pejzaży, martwych natur, a także scen sportowych. Sam Wood przekonuje, że jego prace są próba zatrzymania jego osobistych wspomnień związanych z przebywaniem w danej przestrzeni, co w rezultacie kształtuje zupełnie nowe wspomnienia i staje się niezwykle szczerą formą wyrazu. Najmłodszy na rynku sztuki Wood w 2015 roku na aukcji w Christies za swoje płótno „Untitled (M.V. Landscape)” osiągnął wyjątkowy rezultat 840 tysięcy dolarów. Od zeszłego roku malarz może cieszyć wyjątkowo dobrą, wciąż rosnącą pozycją na rynku sztuki. Równie korzystna tendencja charakteryzuje twórczość Alexa Israela – ostatniego, spośród topowej dziesiątki. Malarz zadebiutował na rynku sztuki w 2014 roku, kiedy jego abstrakcyjna praca zatytułowana „Sky backdrop” z 2012 osiągnęła cenę 580 tysięcy dolarów. W lutym 2016 roku pojawił się na aukcji z obrazem „Untitled (Flat)” z 2011 roku, którego wartość 221 tysięcy dolarów zapewniła mu ostatnie miejsce w zestawienia najdroższej dziesiątki młodej sztuki sprzedanej na początku 2016 roku.

Justyna Stasiek – Harabin

Fotografia (góra): Fragment Adrian Ghenie, The Sunflowers in 1937, źródło: Sotheby’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.