szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

6. edycja współczesnej rzeźby w przestrzeni miejskiej otwarta w Londynie

29.06.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

W szóstej już edycji plenerowego wydarzenia „Rzeźba w mieście” prezentowanych będzie 17 rzeźb, wyeksponowanych w najstarszej londyńskiej dzielnicy miejskiej Square Mile. Wśród rekordowej liczby prac pojawią się miedzy innymi przestrzenne instalacje Anthony’ego Caro, intrygujące realizacje Gavina Turka, brązowe rzeźby Sary Lucas czy imponujących rozmiarów drzewo Giuseppe Penones’a.

Coroczna wystawa współczesnych prac przestrzennych prezentuje dynamiczne i ekscytujące rozwiązania ulokowane w obrębie kultowych londyńskich zabytków historycznych. Prace na tegorocznej wystawie są niezwykle różnorodne – złożone zarówno z wielkich dzieł, takich jak żeliwne głowy Jaume Plensa, jak i delikatnych, papierowych łańcuchów peruwiańskiego artysty Lizi Sancheza.

Najważniejszymi artystami biorącymi udział w szóstej edycji wydarzenia są m.in.: Anthony Caro, Benedetto Pietromarchi, Enrico David, Gavin Turk, Giuseppe Penone, Jaume Plensa, Jürgen Partenheimer, Lizi Sánchez, Mat Collishaw, Michael P. Lyons, Petroc Sesti, Sarah Lucas, William Kentridge oraz Gerhard Marx.

Petroc Sesti na wystawie pokazuje instalację cyfrową prezentująca 12 – miesięczną aktywność słońca, przedstawianą na 35 ekranach LED-owych wyświetlających obraz w najnowszej rozdzielczości 4K. Praca ta nawiązuje do bieżących dyskusji związanych z użyciem energii słonecznej i jej roli w kształtowaniu ekologicznego środowiska. Instalacja LED to pierwsza tego typu praca biorąca udział w wystawie, wskazującą nowy, ciekawy kierunek rzeźby w przestrzeni miejskiej. Na uwagę zasługuje również 9-metrowa rzeźba Giuseppe Penonego, prezentująca drzewo liściaste wykonane z brązu, a także brązowe rzeźby Sary Lucas „Florian” i „Kevin”, przedstawiające olbrzymie dynie.

Na przestrzeni sześciu lat, „Rzeźba w mieście” zyskała uznanie zarówno wśród sławnych artystów międzynarodowych, jak i młodych, wschodzących gwiazd ze świata współczesnej sztuki. Plenerowe prace nie tylko wzbogacają przestrzeń miejską, ale również urozmaicają dzień pracujących w okolicy mieszkańców, a także przyciągają turystów do najstarszej części historycznego Londynu.

Justyna Stasiek – Harabin

Fotografia (góra): Jaume Plensa, Laura, 2013, źródło: materiały prasowe „Sculpture in the city”

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.