szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Nowe rekordy podczas aukcji sztuki współczesnej w Sotheby’s

30.06.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Prawie 70 milionów dolarów – to wynik wieczornej aukcja sztuki współczesnej w londyńskim Sotheby’s, która odbyła się we wtorek 28 czerwca. Wśród wylicytowanych prac pojawił się m.in. odważny obraz „Shift”, autorstwa Jenny Saville, którego cena wyniosła kwotę 9,1 miliona dolarów, ustanawiając nowy rekord za pracę artystki.

Jenny Saville, "The Shift", 1996-1997, źródło: Sotheby's

Jenny Saville, „The Shift”, 1996-1997, źródło: Sotheby’s

Rekordowa praca „Shift” prezentowana była podczas wystawy „Sensacja. Młoda brytyjska sztuka w Saatchi Gallery”. Praca artystki zajęła w niej bardzo ważne miejsce, które przyniosło jej uznanie. Prace artystki w niezwykle zmysłowy sposób skupiają się na prezentowaniu ludzkiego ciała, które uwiecznia na wielkoformatowych olejnych płótnach. W obrazach odczuwalne jest wręcz rzeźbiarskie traktowanie materii ciała, często graniczące wręcz z abstrakcją. Cena 9,1 miliona dolarów, jaką nabywca zapłacił podczas telefonicznej licytacji, aż trzykrotnie przerosła wartość poprzedniej, wylicytowanej w 2014 roku, pracy.

Aukcja przyniosła również nowy rekord za pracę amerykańskiego artysty Keitha Haringa. Cena obrazu ”The Last Rainforest” z 1989 roku wyniosła 5,6 milionów dolarów. Praca, nigdy wcześniej niewystawiana na aukcji to jeden z ostatnich arcydzieł artysty, wykonany tuż przed jego śmiercią w 1990 roku. Obraz do 2005 roku był w posiadaniu przyjaciela artysty, fotografa Davida LaChapelle. Sam tak mówił o obrazie: „Zakochałem się w nim od pierwszego wejrzenia. Patrząc na niego dawało się wyczuć, ze jego czas się kończy, a on naprawdę chce coś przekazać prze tę sztukę” – wspomina LaChapelle.

Podczas licytacji oferowano również m.in. prace Adriana Ghenie, do niedawna jednego z najdroższych artystów młodej sztuki współczesnej na aukcjach w 2016 roku. Jego praca „The Hunted” osiągnęła 2,5 miliona dolarów, a „Autoportret z małpą” ponad 883 tysięcy dolarów.

„Pasja do gromadzenia dzieła sztuki nadal zastępuje obawy o przyszłość angielskiej i światowej gospodarki. Dzisiejsza aukcja pokazuje, jak wielka jest różnorodność i rozpiętość geograficzna oferowanych artystów. Widzieliśmy dziś zarówno azjatyckich kolekcjonerów licytujących wschodnie prace, jak i wschodnich miłośników sztuki kupujących azjatyckie malarstwo. Po tej aukcji sztuki możemy śmiało patrzeć w przyszłość z wielkim wzajemnym zaufaniem.” – oświadczył Alex Branczik, dyrektor Sztuki Współczesnej w Sotheby’s.

Justyna Stasiek – Harabin

Fotografia (góra): Aukcja Sztuki Współczesnej w londyńskim Sotheby’s, źródło: Sotheby’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.