szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rotacje i zaskoczenia podczas aukcji sztuki współczesnej w Christie’s

01.07.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Wieczorna aukcja sztuki powojennej i współczesnej w londyńskim Christie’s, która odbyła się w minioną środę, nie była wolna od niespodziewanych zdarzeń. Jednym z nich było wycofanie najdroższej oferowanej pracy abstrakcyjnej Gerharda Richtera, wycenionej na 14 milionów funtów. Mimo to, prace m.in. Andy’ego Warhola, Jeana Miechela Basquiata, oraz Adriana Ghenie cieszyły się dużym powodzeniem co sprawiło, że ostateczny wynik aukcji wyniósł prawie 40 milionów dolarów.

Andy Warhol, "Two dollars bills", 1962, źródło: Christie's

Andy Warhol, „Two dollars bills”, 1962, źródło: Christie’s

Podczas aukcji sztuki współczesnej w Christie’s anonimowy amerykański kolekcjoner godzinę przed rozpoczęciem aukcji wycofał oferowaną przez siebie pracę Gerharda Richtera. Górna estymacja dzieła wynosiła 14 milionów dolarów i była to najdroższa z oferowanych prac podczas tego aukcyjnego wieczoru. Edmund Francey, szef działu sztuki powojennej i współczesnej w londyńskim Christie’s oznajmił, że praca Richtera została wycofana na polecenie klienta, choć spekuluje się, że zdarzenie to miało związek z obawą o niepewny rynek sztuki, zwłaszcza po niedawnej deklaracji wyjścia z UE przez Wielką Brytanię.  Możliwe, że spodziewana cena za pracę nie była po prostu dla kolekcjonera satysfakcjonująca.

„Brexit nie ma bezpośredniego wpływu na wycofanie pracy Richtera przez kolekcjonera. Fakty są takie, że żyjemy po prostu w ciężkich i niepewnych czasach.” – twierdzi Alain Servais, belgijski kolekcjoner. Fakt, że Brytyjczycy wykupili ¼ dzieł oferowanych na aukcji, daje nadzieję, że sytuacja ekonomiczna na rynku sztuki pozostaje bez większych zmian. Dobre wyniki aukcyjne rozwiały obawy o efekt Brexitu, choć jak zaznacza doradca sztuki Aphrodite Gonu, prawdziwy sprawdzian przyniesie dopiero kolejny sezon. Bardziej realistyczny obraz tego, jak kształtować się będzie rynek sztuki pokaże zapewne tegoroczna jesień.

Jean-Michel Basquiat, "Self-Portrait", 1981, źródło:Christie's

Jean-Michel Basquiat, „Self-Portrait”, 1981, źródło:Christie’s

Wycofanie pracy Richtera nie wpłynęło jednak znacząco na przebieg wieczornej aukcji. Bardzo dużym powodzeniem cieszyły się prace, takich artystów jak Sean Scully, Adrian Ghenie i Jean-Michel Basquiat. Wysokie ceny za ich obrazy pozwoliły na osiągniecie przyzwoitego wyniku 39,6 milionów funtów.

Spośród 39 oferowanych prac, aż 10 trafiło do kolekcjonerów z Wielkiej Brytanii. Jedną z nich była praca Andy’ego Warhola z 1962 roku przedstawiająca czarno-biały banknot sprzedany za 4,5 milionów funtów.

W ręce nowojorskiego kolekcjonera Williama Acquavella trafiła jedna z dwóch prac Basquiata pochodząca z kolekcji Johnego Deppa. Wykonany w 1981 „Autportret” został sprzedany za 3,6 miliona funtów, natomiast druga praca artysty zatytułowana „Pork” osiągnęła wartość 5,1 miliona funtów.

Justyna Stasiek – Harabin

Fotografia (góra): Fragment Gerhard Richter, Abstraktes Bild (811-2), źródło: Christie’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.