szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Moskiewski „Garaż” otwiera interaktywną wystawę dla niesłyszących gości

05.07.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Europa, Wystawy: Świat

Od 7 lipca w ramach wyjątkowego projektu ”Co-thinkers” w Muzeum Sztuki Współczesnej Garaż w Moskwie można zobaczyć prace najlepszych współczesnych artystów takich jak Robert Rauschenberg, James Turrel, Jenny Saville czy Barbara Kruger. Co ciekawe, program oraz aranżacja ekspozycji dostosowana została do potrzeb niesłyszącej części publiczności. Jest to niezwykle istotne działanie, wspierające walkę z dyskryminacją osób niepełnosprawnych, które w Rosji nadal w dużej mierze pozbawione są równego dostępu do instytucji kultury.

Aby walczyć z wyłączeniem z pełnego korzystania z dóbr kultury przez osoby niepełnosprawne, rosyjski Garaż zorganizował interaktywną wystawę „Co-thinkers” powstałą w kooperacji z czterema osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Wydarzenie to skupia 18 prac, pochodzących w całości z rosyjskich kolekcji prywatnych. Autorami dzieł są słynni współcześni artyści, bardzo rzadko wystawiani w Rosji, jak chociażby Cindy Sherman, Barbara Kruger, John Miller, Antony Gomrley, Melvin Moti, Ed Ruscha czy Elaine Sturtevant.

Elaine Sturtevant, "Study for flowers", 1964-65, źródło: Muzeum Sztuki Współczesnej Garaż

Elaine Sturtevant, „Study for flowers”, 1964-65, źródło: Muzeum Sztuki Współczesnej Garaż

Oprócz oryginałów prac, na ekspozycji znajdują się również modele 3D każdego wystawianego obiektu połączone z efektem dźwiękowym, dzięki czemu zwiedzający mogą dotknąć eksponatu. Takie rozwiązanie daje osobom niepełnosprawnym pełen komfort zwiedzania bez konieczności korzystania z pomocy pracowników muzeum.

„Pomimo nowych przepisów, jakie weszły w życie w styczniu, dotyczących zakazu dyskryminacji osób niepełnosprawnych, w Rosji aktywne są jeszcze pozostałości po sowieckich czasach, kiedy to osoby niepełnosprawne posiadały zdecydowanie mniej praw” – przekonuje Maria Sarycheva, koordynator działu programów integracyjnych w moskiewskim Garażu. Chociaż niektóre z instytucji kulturalnych takie jak np. Ermitaż w Petersburgu, oferują usługi dla niepełnosprawnych, to jednak osoby te pozbawione są możliwości swobodnego zwiedzania całej ekspozycji.

We wrześniu, moskiewski Garaż ma w planach zaangażować aż 50 kuratorów, pracowników działu edukacji oraz innych osób odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie muzeów i ekspozycji, aby rozpocząć drugi projekt mający wpłynąć na poprawę poziomu usług dla osób niepełnosprawnych. Tegoroczny program skupia się na osobach niesłyszących, kolejne zadbają także o zwiedzających z innymi rodzajami niepełnosprawności.

Wystawa trwać będzie od 7 lipca do 7 września 2016 roku.

Justyna Stasiek – Harabin

Fotografia (góra): Barbara Kruger, Untitled (I tought you were someone else), 2008, źródło: Muzeum Sztuki Współczesnej Garaż w Moskwie

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.