szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Drugie oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wacław Szpakowski (1883–1973). Linie rytmiczne”

08.07.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Polska

16 lipca br. (sobota) o godz. 12.00 w Muzeum Miejskim Wrocławia w Pałacu Królewskim (ul. Kazimierza Wielkiego 35) odbędzie się spotkanie dla publiczności na wystawie „Wacław Szpakowski (1883–1973). Linie rytmiczne”. Rozpocznie je kurator wystawy Elżbieta Łubowicz oprowadzaniem po ekspozycji. Następnie odbędzie się moderowana przez nią rozmowa z Anną Szpakowską-Kujawską (córką Wacława) oraz prof. Januszem Zagrodzkim (historykiem sztuki i kuratorem), zatytułowana „Odkrywanie Szpakowskiego”. Wstęp wolny.

W trakcie oprowadzania kurator wystawy przedstawi Wacława Szpakowskiego jako jednego z wielkich pionierów sztuki abstrakcyjnej na świecie. Odwoła się do konkretnych dzieł, opisując autorską koncepcję artysty, która zakłada specyficzny sposób „czytania” jego rysunków. Zwróci uwagę na oryginalność założeń estetycznych „Linii rytmicznych”, rozwijanych równolegle z ideami europejskiej sztuki abstrakcyjnej, ale według innej formuły obrazu. Podkreśli także synkretyczność tych prac: usytuowanie ich na styku dwóch odrębnych dziedzin sztuki oraz nauki.

źródło: materiały prasowe

źródło: materiały prasowe

Natomiast Anna Szpakowska-Kujawska i prof. Janusz Zagrodzki – kluczowe osoby dla wprowadzenia twórczości tego artysty do sztuki współczesnej pod koniec lat 70., już po jego śmierci – opowiedzą o trudnym procesie rozpoznawania oryginalnych zasad estetyki zawartych w „Liniach rytmicznych” oraz o problemach związanych z przekonaniem ówczesnych specjalistów, że te „techniczne” rysunki są dziełami sztuki.

Na wystawie, oprócz rysunków, fotografii i szkiców artysty prezentowane są archiwalia związane z życiem i twórczością Szpakowskiego, animacje „Linii rytmicznych” opracowane przez Łukasza Gryndę, kompozycje muzyczne Barbary Konopki, a także interaktywna instalacja „Linie algorytmiczne” Pawła Janickiego, przy pomocy której można tworzyć nowe rysunki oparte na matematycznych algorytmach stosowanych przez artystę. Bieg nieprzerwanej linii tworzącej każdy z rysunków możliwy jest do śledzenia (także przez osoby niewidzące) na specjalnie wykonanych powiększonych replikach kilku prac.

Projekt zrealizowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucję Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016; finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej o wystawie na: www.okis.pl, www.waclawszpakowski.pl, www.wroclaw2016.pl/waclaw-szpakowski
Facebook: https://www.facebook.com/events/888394604615782/

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.