szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dzieło Rubensa najdroższym obrazem dawnego mistrza w Chirstie’s

11.07.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Wieść o wystawieniu na lipcowej aukcji zjawiskowego dzieła Petera Paula Rubensa od początku wzbudzała wiele emocji. Oczekiwania co do ceny za dzieło były bardzo wysokie, jednak imponujący wynik 44, 8 miliona funtów zaskoczył wszystkich, prawie dwukrotnie przewyższając szacowaną cenę i ustalając nowy rekord za dzieło dawnego mistrza w londyńskim Christie’s.

Peter Paul Rubens, "Lot z córkami", detal, ok. 1613-14, źródło: Christie's

Peter Paul Rubens, „Lot z córkami”, detal, ok. 1613-14, źródło: Christie’s

Obraz Petera Paula Rubensa, pt. „Lot z córkami” to jedno z najważniejszych i najwybitniejszych dzieł tego barokowego, flamandzkiego mistrza malarstwa, które od ponad stu lat znajdowało się w prywatnej kolekcji. Obecność obrazu na ostatniej wieczornej Aukcji Dawnych Mistrzów, która odbyła się 7 lipca okazała się wielkim i emocjonującym wydarzeniem, generującym prawie 70% dochodów z całościowej sprzedaży tego wieczoru. Wszystkie 43 prace oferowane na aukcji w sumie osiągnęły kwotę 65, 3 milionów funtów.

Henry Pettifer, międzynarodowy dyrektor działu Dawnych Mistrzów w Christie’s przekonuje: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku, jakiego dostarczyła nam ostatnia wieczorna aukcja dawnej sztuki. Obserwujemy spore i stale rosnące zainteresowanie oferowanymi dziełami, nie tylko ze strony kolekcjonerów brytyjskich, ale również nowych nabywców z Azji. Jesteśmy szczególnie zadowoleni z wyniku, jaki osiągnął „Lot z córkami” Rubensa, który okazał się najdroższym dzieło dawnego mistrza, jakie kiedykolwiek oferowano w Christie’s”.

Bernardo Belotto, "Grande Canal w Wenecji", ok. 1745, źródło: Christie's

Bernardo Belotto, „Grande Canal w Wenecji”, ok. 1745, źródło: Christie’s

Pettifer podkreśla, że sprzedaży pracy Rubensa towarzyszyły spore emocje, a trwająca 14 minut licytacja odbywała się w atmosferze wyjątkowego ożywienia. Zarówno efektowny wynik za dzieło Rubensa, jak i udana sprzedaż dwóch słynnych portretów małżeńskich autorstwa Rembrandta, zrealizowana na początku 2016 roku wskazuje wyraźnie na spore zainteresowanie sztuką dawnych mistrzów wśród licznych, światowych kolekcjonerów.

Bardzo dobrą cenę osiągnęły na wieczornej aukcji również „4 pory roku: wiosna, lato, jesień, zima” Pietera Brueghla Starszego, które sprzedały się za 6, 4 miliony dolarów, a także „Canal Grande w Wenecji” Bernarda Belotta wart 3, 5 milionów funtów i „Widok na Haarlem” Jacoba van Ruisdaela wylicytowany na 1, 5 miliona dolarów.

Justyna Stasiek – Harabin

Fotografia (góra): Peter Paul Rubens, Lot z córkami, ok. 1613-1614, źródło: Christie’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.