szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Na tropie fałszywych dzieł sztuki w słynnych brytyjskich muzeach

19.07.2016

Aktualności, Magazyn

W Wielkiej Brytanii powstaje nowy program telewizyjny, którego uczestnicy będą tropić fałszywe dzieła sztuki w sześciu najpopularniejszych galeriach w kraju. W ramach realizacji programu kilka milionowych dzieł sztuki zastąpiono kopiami, które staną się celem poszukiwań uczestników tej detektywistycznej zabawy. Aby wziąć udział w programie nie trzeba być znawcą sztuki – każdy może sprawdzić swoją spostrzegawczość.

Pomysłodawcy programu „Fake! The Great Masterpiece Challenge”, koordynowanego przez kanał telewizyjny Sky Arts, rozpoczęli właśnie miesięczny konkurs, w trakcie którego wybrani zostaną uczestniczy pierwszej telewizyjnej edycji programu. Przez cały lipiec wszyscy zainteresowani, w każdym wieku, bez względu na wykształcenie zaproszeni są do wykorzystania swoich umiejętności detektywistycznych, w celu odkrycia siedmiu fałszywych dzieł sztuki, ukrytych w sześciu galeriach w Cardiff, Ednyburgu, Liverpoolu, Londynie i Manchesterze. O tym, które z obrazów zostały podmienione wiedzą jedynie kuratorzy muzeuów, zespół produkcyjny, prezenter Giles Coren oraz  zaangażowana w produkcję programu historyk sztuki Rose Balston.

Dante Gabriel Rossetti, "Astarte Syriaca", 1877

Dante Gabriel Rossetti, „Astarte Syriaca”, 1877

Aby wziąć udział w zabawie nie trzeba pojawiać się w muzeach osobiście, organizatorzy udostępnili bowiem specjalną stronę – skyartsfake.com, na której udostępnione są online wszystkie galerie sztuki wraz z dziełami, wśród których bystre oko może wyłapać falsyfikat. Ci z uczestników, którzy wykażą się spostrzegawczością i uda im się zidentyfikować kopie mają szansą na wzięcie udziału w finale serii, w której konkurować będą o zdobycie głównej nagrody, złożonej z wyjątkowej kopii jednego z dzieł. – Aby wygrać, nie trzeba być historykiem sztuki. Najważniejsza jest ciekawość i dbałość o szczegóły – przekonuje Phil Edgar-Jones, dyrektor Sky Arts.

Każdy z odcinków programu skupiła się będzie na innym z okresów sztuki brytyjskiej, uwzględniając portrety, tematy animalistyczne, pejzaże miejskie i wiejskie, malarstwo wiktoriańskie czy sztukę prerafaelitów. Odcinki wzbogacone będą serią wykładów oraz rozmów z artystami, którzy potajemnie zostali zaangażowani w tworzenie kopii od podstaw. – Pragniemy opowiedzieć o sztuce brytyjskiej w wesoły i ciekawy sposób, aby zachęcić do bliższego i krytycznego spojrzenia na dzieła wielkich malarzy brytyjskich – mówi Phil Edgar-Jones.

„Fake! The Great Masterpiece Challenge” nagrywany będzie w lipcu i sierpniu oraz emitowany przez Sky Arts w 2017 roku. Oryginalne obrazy powrócą na swoje miejsce już w sierpniu, kiedy zakończy się rywalizacja i ujawniona zostanie tożsamość podrobionych dzieł oraz artystów, którzy wykonali kopie.

Justyna Stasiek – Harabin

Fotografia (góra): Frederick Leighton, Music lesson, 1884

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.