szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nowe badania nad katalogiem prac Amedeo Modiglianiego

25.07.2016

Aktualności

Wielki popyt na cenne dzieła Modiglianiego nieustannie wzrasta, a wraz z nim coraz częstsze próby kopiowania jego prac. Z tego też powodu pomysłodawcy „Modigliani Projekt” postanowili rozstrzygnąć liczne spory związane z oryginalnością niektórych dzieł i opracować naukową metodę rozpoznawania jego stylu oraz techniki malarskiej. Pod koniec 2016 roku światło dziennie ujrzy również nowy katalog raisonné, będący autoryzowanym zbiorem wszystkich dzieł Modiglianiego.

Amedeo Modigliani_Marie_1919

Amedeo Modigliani, „Marie”, 1919, kolekcja prywatna

Choć popularność prac Amedeo Modiglianiego jest naprawdę imponująca, nadal nierozstrzygnięta wydaje się kwestia autentyczności niektórych jego dzieł, do czego przyczyniają się zarówno pojawiające się na rynku kopie, jak i brak rzetelnych ekspertyz i kłótnie pomiędzy specjalistami malarstwa. Aż 5 autorów pokusiło się o skatalogowanie prac artysty w tzw. cataloge raisonné, będącym kompleksowym zbiorem dzieł malarza. Pomimo że informacje w tego typu katalogu nie powinny podlegać dyskusjom, tylko jedna z pięciu wersji uznawana jest przez większość domów aukcyjnych za poprawną. Niestety, także i ta publikacja posiada liczne luki, a ostania autoryzacja pracy w 1972 pozostawia wiele do życzenia w kwestii aktualności danych.

Aby uregulować sporne kwestie dotyczące prac Modiglianiego, amerykański uczony Kenneth Wayne, badający sztukę malarza od ponad 30 lat zainicjował „Projekt Modigliani”. Do zespołu dołączyli również cenieni francuscy badacze oraz pracownicy kulturalni, tacy jak Brigitte Leal, zastępca dyrektora Centrum Pompidou, czy Cécile Girardeau, kurator w Musée de l’Orangerie. Celem zespołu jest zbadanie i objaśnienie techniki malarskiej Modiglianiego i metody jego pracy, co pozwoli na rzetelne stworzenie spisu wszystkich znanych dzieł. W pierwszej kolejności badacze wezmą pod lupę dzieła z francuskich kolekcji, poszerzając swoje badania kolejno także na zbiory z innych krajów.

Amedeo Modigliani_Portret Leopolda Zborowskiego_1918

Amedeo Modigliani, „Portret Leopolda Zborowskiego”, 1918, kolekcja prywatna

Jeden z największych specjalistów zajmujących się pracami Modiglianiego, Marc Restellini ogłosił również, że jego zespół pracuje nad najnowszym katalogiem raisonné, który zawierać ma ponad 100 dodatkowych prac, nie zawartych w wersji z 1972 roku. Katalog będzie udostępniony pod koniec 2016 roku jedynie w wersji online za odpowiednią opłatą. Specjaliści aukcyjni oczekują z niecierpliwością zarówno na to, co przyniesie nowy program badawczy jak i wspomniana aktualna wersja katalogu.

Prace Amedeo Modiglianiego, jednego z najsłynniejszych artystów XX wieku na aukcjach z biegiem czasu osiągają coraz to wyższe, imponujące ceny. 21 czerwca w londyńskim Sotheby’s piękny „Portret Jeanne Hebuterne”, http://rynekisztuka.pl/2016/06/07/przepiekny-portret-ukochanej-modiglianiego-na-aukcji-w-sothebys/ ukochanej artysty osiągnął cenę 34 milionów funtów, co bardzo przewyższyło sugerowaną estymację 28 milionów funtów. W poprzednim roku, według Artrpice wartość wszystkich sprzedanych prac Modiglianiego wyniosła 251 milionów dolarów. Do historii domu aukcyjnego Christie’s przeszedł zwłaszcza „Akt leżący” z 1917-18 http://rynekisztuka.pl/2015/11/10/rekordowy-modigliani-za-170-milionow-dolarow-na-aukcji-w-christies/ zakupiony przez chińskiego kolekcjonera, co uczyniło obraz najdroższym dziełem tego włoskiego malarza. Rosnącą popularność pracami malarza dostrzegło Tate Muzeum, które na przełomie lat 2017/18 przygotowuje wielką, retrospektywną wystawę artysty.

fot.(góra) Amedeo Modigliani, „Akt leżący ze skrzyżowanymi rękami”, 1918, własność fundacji E. G. Burhle w Zurychu

Justyna Stasiek-Harabin

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.