szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Zaginiony przez 200 lat obraz Le Bruna poddany konserwacji

26.07.2016

Magazyn, Świat: wydarzenia

Obraz „Chrystus w Ogrodzie Oliwnym” autorstwa słynnego, barokowego malarza Charlesa le Bruna, należący niegdyś do Króla Słońce zaginął ponad 200 lat temu tuż po Rewolucji Francuskiej. Dzieło odnalezione w 2008 roku, w końcu doczeka się konserwacji, która odsłoni bardzo grubą warstwę brudu i kurzu, na nowo eksponując walory dzieła.

Obraz w kształcie okręgu został zlecony le Brunowi około roku 1660 przez Marquise du Plessis-Belliere, wiodącą patronkę sztuki za czasów panowania Ludwika XIV, który w późniejszym czasie nabył dzieło. Obraz w niewyjaśnionych okolicznościach zniknął po rewolucji francuskiej, wraz z tysiącami innych dzieł przejętymi przez rojalistów i instytucje religijne będące pod kontrolą rządu rewolucyjnego. Obraz le Bruna bezpiecznie odzyskano dopiero w 2008 roku z kościoła de la Trappe, gdzie przechowywany był od 1820 roku.

Charles le Brun, "Chrystus w Ogrodzie Oliwnym", ok. 1660, kolekcja prywatna

Charles le Brun, „Chrystus w Ogrodzie Oliwnym”, ok. 1660, kolekcja prywatna

Czas oraz kiepskie warunki sprawiły, że dzieło sczerniało kryjąc pod warstwa grubego brudu przedstawienie Chrystusa. Obraz przechowywany w Luwrze, początkowo uznawany był za kopię, jednak badania techniczne oraz archiwalne zapiski pozwoliły ustalić autentyczność obrazu. Konserwatorzy wykonujący oględziny dzieła stwierdzili, że pod warstwą kurzu jest on zachowany w bardzo dobrym stanie, poza jednym ubytkiem, który zostanie prze nich uzupełniony. „Obraz nigdy nie był konserwowany, nie zmieniano w nim również ramy i podłoża. Fakt, że został zapomniany na tak długi czas w rezultacie zadziałał na jego korzyść” – twierdzą francuscy konserwatorzy z muzeum Louvre-Lens.

„To jest niezwykłe udany obraz” – przekonuje Nicolas Milovanovic, główny kurator w paryskim Luwrze. „Wiemy, że w sumie powstało aż 10 takich samych wersji wykonanych przez Le Bruna, między innymi dla Anny Austriaczki. Chęć posiadania tego przedstawienia wyraził także Jules Mazarin, pierwszy minister Francji oraz kurator sztuki” – dodaje Milovanovic.

Po konserwacji, której zakończenie planowane jest jeszcze w tym roku, obraz trafi na jedną z sal Luwru poświęconą Charlesowi le Brunowi. Ekspozycja umiejscowiona jest w skrzydle, które obecnie przechodzi 5-letnią renowacje. Jego zakończenie planowane jest na październik 2016 roku.

Charles le Brun znany jako współtwórca stylu Ludwika XIV, był malarzem, architektem oraz dekoratorem epoki baroku. Uczestniczył w założeniu francuskiej Akademii Królewskiej, której został profesorem oraz rektorem. W 1664 został mianowany pierwszym malarzem królewskim. Le Brun malował liczne obrazy sztalugowe o tematyce mitologicznej, historycznej, alegorycznej i religijnej. Jego styl łączył w sobie cechy klasycyzmu Poussina i dojrzałego baroku włoskiego.

fot.(góra) Charles le Brun, „Chrystus w Ogrodzie Oliwnym”, ok. 1660, własność: Muzeum w Luwrze

Justyna Stasiek-Harabin

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Zaginiony przez 200 lat obraz Le Bruna poddany konserwacji”

  1. Gość

    Nazwisko La Brun się nie odmienia! Znawcy sztuki od siedmiu boleści. Nauczcie się pisać!

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.