szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MWW

Nie żyje S.H Raza, legendarny indyjski modernista

27.07.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Indyjski artysta Syed Haider Raza zmarł w wieku 94 lat w ostatnią sobotę w szpitalu w New Delhi. Był jednym z najpopularniejszych malarzy indyjskich, a jego barwne, abstrakcyjne formy inspirowane kulturą i filozofią Indii już za życia artysty stały się kultowe i definiowały jego sztukę.

S. H. Raza, "La terre", 1973, źródło: Christie's

S. H. Raza, „La terre”, 1973, źródło: Christie’s

S.H. Raza urodził w 1922 roku w północno-wschodnich Indiach na początku lat 20. XX wieku. Ukończył dwie szkoły artystyczne w Indiach, Nagpur School of Art oraz prestiżową bombajską Sir J. J. School of Art. Tuż po ukończeniu studiów pierwszą sławę przyniosły mu jego barwne, geometryczne obrazy. W 1947 Raza założył grupę „Progresywnych Artystów z Bombaju”, która w szybkim czasie obaliła modne w tamtym czasie nurty postrzegania sztuki i zapoczątkowała nową erę modernistycznej ekspresji twórczej w swoim rodzimym kraju. Kiedy ukończył 30. rok życia postanowił na stałe zamieszkać we Francji. Po przeprowadzce Raza nie próżnował. Otrzymując stypendium rządu francuskiego dla młodych i zdolnych bez zastanowienia wstąpił w szeregi paryskiej wyższej szkoły sztuk pięknych – École nationale supérieure des Beaux-Arts.

Jak podaje Hindustan Times, artysta swoją malarską karierę rozpoczynał, jako kolorysta i malarz krajobrazów. Po jakimś czasie zwrócił jednak uwagę na metafizyczną idee i istotę życia. Wtedy też zaczął odkrywać hinduską filozofię przyrody, wykorzystując w swoich pracach symbole takie jak trójkąt czy okrąg. Proces twórczy stał się dla Razy głęboko duchowym, medytacyjnym rytuałem, w którym pośredniczyły mu kolory.

Malarz S .H. Raza

Malarz S .H. Raza

To unikalne podejście do malarstwa, z którego znany był S.H. Raza, uczyniło go jednym z najbardziej utalentowanych i znanych malarzy indyjskich. Jego najdroższą pracą, jaka pojawiła się na aukcji sztuki była „Saurashtra” z 1983 roku, sprzedana w Londynie w 2010 roku przez Christie’s za 3,5 mln dolarów. W tym samym roku w wylicytowano w Christie’s także pracę „La Terre wartą 2 mln dolarów. Bardzo wysoki popyt na jego prace, zanotowany zwłaszcza w latach 2006-2015, sprawił, iż prace sprzedane w tym czasie osiągnęły wartość ponad 1 mln dolarów. S.H. Raza, pomimo sławy i wielu cennych wyróżnień, do końca swojego życia pozostawał skromny i obojętny na wszystkie aukcyjne sukcesy. „To, co się najbardziej liczy, to wartość, a nie cena” – powtarzał.

Justyna Stasiek

Fot. (góra) S. H. Raza, Jagrat, źródło: Tao Art Gallery

Portal Rynek i Sztuka
LOGO RiS

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Nie żyje S.H Raza, legendarny indyjski modernista”

  1. […] Więcej >>> RYNEK I SZTUKA […]

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.