szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Skradzione obrazy Salvadora Dali i Tamary Łempickiej odnalezione po 7 latach

29.07.2016

Magazyn, Świat: wydarzenia

Detektyw sztuki, Artur Brand ogłosił za pośrednictwem Twittera, że udało się odzyskać dwa obrazy słynnych artystów, Salvadora Dalego i Tamary Łempickiej, które 7 lat temu zostały skradzione z muzeum w Holandii.

2. La Musicienne, całosc

Tamara Łempicka, „La Musicienne”, 1929, źródło: Sotheby’s

Detektyw Brand na swoim profilu na Twitterze umieścił zdjęcia z obiema odnalezionymi pracami oraz poinformował: „Wiadomość z ostatniej chwili: odnaleziono dwa zaginione obrazy Dalego oraz Łempickiej”. Brand twierdzi, że oba obrazy zostały wykorzystane, jako źródło zapłaty w gangsterskich porachunkach, co stanowi dość powszechną praktykę wśród grup przestępczych. Grupa, która otrzymała obrazy nie chce jednak w żaden sposób mieć związku z kradzieżą i sprzedażą dwóch cennych dzieł sztuki. Obrazy zostały przekazane przez Detektywa do Brytyjskiej Policji w Scotland Yardzie. Policja jest już w kontakcie z właścicielami skradzionych dzieł sztuki, którzy chcą pozostać anonimowi.

Kradzież dzieł miała miejsce 1 maja 2009 roku, w Muzeum Sztuki Realizmu w Spanbroek. W biały dzień, grupa uzbrojonych i zamaskowanych mężczyzn zaatakowała z bronią w ręku personel muzeum i zrabowała dwa cenne płótna, które ukryli w dwóch ciężarówkach i zdążyli zbiec przed policją. Były to prace Salvadora Dalego oraz Tamary Łempickiej. Płótno Dalego „Adolescence” pochodziło z 1941 roku i reprezentowało początkowy okres twórczości malarza dojrzewającego do surrealizmu. Obraz przedstawiał autoportret artysty oraz jego nianię. Obraz Tamary Łempickiej, z 1929 roku to efektowna „La Musicienne”, znana doskonale z teledysku słynnej piosenkarki, Madonny, do piosenki „Vogue” z 1990 roku.

Madonna, jako wielka fanka Tamary Łempickiej, posiada bogatą kolekcję dzieł malarki, które dzięki uprzejmości Madonny były niejednokrotnie wypożyczane dla różnych instytucji muzealnych. Poza teledyskiem do „Vogue”, obrazy Łempickiej pojawiały się również w innych klipach Madonny do piosenek takich jak „Open your heart” i „Who’s that girl”.

Justyna Stasiek-Harabin

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017