szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wystawa Krzysztofa M. Bednarskiego „Ubi sunt?/Gdzie oni są?” na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu przedłużona

29.07.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Polska

Świetna wiadomość dla miłośników twórczości jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów polskich – Krzysztofa Bednarskiego. Wystawę zatytułowaną „Ubi sunt?/Gdzie oni są?” w ART MAIN STATION by mia na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu, którą galeria dedykuje pamięci zmarłych twórców związanych z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego, a z którymi Bednarski przez wiele lat się przyjaźnił i współpracował, będzie można oglądać jeszcze do 21 sierpnia. 

Pamięć przeszłości próbująca powstrzymać mijający czas, obecna w twórczości autora „Thanatosa polskiego”, zostanie ukazana dzięki prezentacji cyklu prac z serii „Moby Dick” reprezentowanej przez szereg nowych dzieł, których nigdy nie pokazywano we Wrocławiu. Wystawie towarzyszą projekcje filmów autorstwa Artysty, rejestracje jego performansów oraz „przypadkowe zdarzenia dźwiękowe” sprzyjające uchyleniu naturalnego dystansu pomiędzy rzeźbiarskim dziełem i widzem. Wystawa w Galerii ART MAIN STATION by mia, w której ostatnio prezentowano słynną już ekspozycję „Medytacja i ekspresja”, pozwoli stworzyć twórcze Uniwersum, w którym opowieść o biblijnym Lewiatanie – Moby Dicku przekształci się w pokaz multimedialnej sztuki sprzyjającej nie tylko doznaniom natury estetycznej, ale przede wszystkim przenoszącej nas w sferę niemal mistycznej wzniosłości i artystycznej prawdy.

– Wszystko zaczęło się od mojej podróży inicjacyjnej do Afryki, do Togo, gdzie nastąpiło we mnie przewartościowanie wszystkich wartości. Kiedy na przełomie lat 1986/1987 wróciłem z podróży, na brzegu Wisły, w śniegu – stąd to skojarzenie z Moby Dickiem- znalazłem pusty dziewięciometrowy kadłub jachtu. Z jego przekształcenia, z aktu destrukcji powstał pierwszy „Moby Dick. Od tego się zaczęło i tak przez ponad trzydzieści lat, tak się złożyło, gonię za tym moim Moby Dickiem. – mówił podczas wernisażu wystawy Krzysztof M. Bednarski. – Mam tu na myśli oczywiście kontekst literacki, ale głównie to jest praca nad językiem rzeźby – materią, zmaganiem się fizycznym, doskonaleniem formy, pracą z przestrzenią, budowanie swojej samoświadomości.Wciąż czuję, że to jest temat niewyczerpany, a ja nie potrafię tego porzucić.

Kuratorem wystawy jest Waldemar Okoń.

Krzysztof M. Bednarski – rzeźbiarz, urodzony w 1953 roku w Krakowie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1973-1978, pracownia prof. Jerzego Jarnuszkiewicza i prof. Oskara Hansena). W roku akademickim 1996/97 w zastępstwie prof. Grzegorza Kowalskiego prowadził zajęcia dydaktyczne na macierzystym wydziale, gdzie też od 2014 prowadzi pracownię gościnną. Aktywnie uprawia różne dyscypliny twórcze, niegdyś był blisko związany z teatrem Jerzego Grotowskiego, dla którego w latach 1976–1981 projektował plakaty. Od 1986 roku mieszka w Rzymie; intensywnie obecny również na polskiej scenie artystycznej.

We wczesnych pracach odnosił się do propagandy komunistycznej (Portret totalny Karola Marksa, 1978, własność Muzeum Niepodległości w Warszawie, Portret zbiorowy, 1980, kolekcja Muzeum Narodowym w Warszawie), oraz sytuacji społeczno-politycznej Polski w stanie wojennym (Victoria-Victoria, 1983, kolekcja Muzeum Narodowym w Krakowie). Najbardziej znaną jego realizacją jest instalacja rzeźbiarska Moby Dick, 1987 (obecnie w kolekcji ms2, Muzeum Sztuki w Łodzi) – swoista ikona sztuki rzeźbiarskiej ostatnich dwóch dekad XX wieku w Polsce.

KRZYSZTOF M. BEDNARSKI
UBI SUNT ? / GDZIE ONI SĄ?
Pamięci aktorów teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego.
Czas trwania: do 21 sierpnia
Miejsce: ART MAIN STATION by mia Dworzec Główny PKP we Wrocławiu
Ul. J. Piłsudskiego 105, Wrocław
galeria czynna: wtorek – piątek 12:00 – 17:00, sobota – niedziela 12:00 – 16:00

Organizator wystawy: mia ART GALLERY
Patronat medialny: Portal Rynek & Sztuka
Partnerzy wystawy: Fundacja All That Art!, SleepWalker Boutique Hotel, Gephard Group, Fabryka Sensu

Fotografia (góra): Wernisaż wystawy Krzysztofa M. Bednarskiego „Ubi sunt?/Gdzie oni są?” w ART MAIN STATION by mia, źródło: mia ART GALLERY

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.