szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

„SYNCHRONIE” Andrzeja i Jerzego Głuszków w Galerii Miejskiej we Wrocławiu

01.08.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Polska

„Synchronie” to pierwsza od kilku lat wspólna wystawa Andrzeja i Jerzego Głuszków. Braci bliźniaków, którzy swoją działalność artystyczną rozpoczynali w burzliwych latach 80. W tamtym czasie zapamiętani zostali, jako inicjatorzy politycznie zaangażowanych akcji z pogranicza performance’u i działań teatralnych. Podejmowali w nich zagadnienia dotyczące upolityczniania przestrzeni publicznej, zniewolenia i mechanizmów propagandowych, kontestując w ten sposób reżimowe realia. Wystawa odbędzie się w dniach 5 sierpnia – 6 września w Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

Radykalność tamtych działań podejmowanych przez braci Głuszków – wynikająca z ich bezkompromisowej osobowości – po okresie transformacji przełożyła się na równie bezwzględne porzucenie parateatralnych środków ekspresji, na rzecz klasycznych: malarstwa i ilustracji.

Andrzej Głuszek, w twórczości którego dominują plamy barwne, widma i mocno zsyntetyzowane formy, wierny jest tworzeniu wielkoformatowego malarstwa abstrakcyjnego. Początkowo monochromatyczne, w okresie późniejszym traktowane bardziej fakturalnie, jego obrazy charakteryzują się obecnie fluorescencyjnością, a dzięki fascynacji artysty tworzeniem przestrzeni iluzyjnych zyskują wyraźne akcenty optyczne.

Jerzy Głuszek z kolei, preferuje miękkość pastelu oraz formy linearne. Tworzy przy ich pomocy surrealistyczne ilustracje stanowiące wieloznaczne opowieści, balansujące na granicy absurdu i zaskoczenia. Można je określić jako subtelny żart rysunkowy albo satyrę liryczną, które stanowią komentarz na temat kondycji współczesności. Porusza w nich temat zderzenia tradycji z nowoczesnością oraz natury z kulturą. Charakteryzując swoją twórczość stwierdza: „W moich pracach staram się uchwycić to, co nieoczywiste i nieco tajemnicze. Język metafory, symboliki i poetyki szybciej pozwala dotrzeć do odbiorcy i wywołać w nim odpowiednie skojarzenia i refleksje, Wyobraźnia pomaga mi wzbogacić siebie, ale także i innych o nowe treści wynikające z przemyśleń, przetworzeń obrazu o obszary wizualnie i plastycznie ciekawe. Sztuka pozwala mi na w miarę precyzyjne ilustrowanie świata, rzeczywistości wielowymiarowej, pełnej dosadnej potoczności, ale i tych miłych niedookreśleń, abstraktu, czasami pozwalających przenieść nas na krótko w transcendencję”.

Wystawa „Synchronie” jest okazją do zestawienia spolaryzowanych postaw twórczych obu braci, układających się w dwie osobne opowieści wizualne. Koncepcją wystawy, zaproponowaną przez samych artystów, jest ponadto próba zintegrowania obrazu, dźwięku i ruchu, stanowiąca dla nich punkt wyjścia do artystycznych poszukiwań.
Przestrzenią synchroniczną staje się zarówno malarstwo Andrzeja Głuszka – pulsacyjne, tonalne, luminescencyjne, niefiguratywne, jak i rysunki Jerzego – dużo bardziej stonowane, narracyjne i iluzyjne. Taką przestrzenią stanie się również wnętrze galerii, w której dwie indywidualne propozycje artystyczne równoważą się, zazębiają i współzależą od siebie.

SYNCHRONIE Andrzej i Jerzy Głuszek
Miejsce: Galeria Miejska we Wrocławiu, Ul. Kiełbaśnicza 28
Czas trwania: 5 sierpnia – 6 września 2016
Kurator: Małgorzata Micuła
wstęp bezpłatny

Fotografia (góra): Jerzy Głuszek, Wspólne łowy, 2014, tempera i pastel na papierze, 30×42 cm, źródło: Galeria Miejska we Wrocławiu

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.