Utracony w czasie II wojny światowej miedzioryt niemieckiego artysty Albrechta Dürera powrócił z powrotem do muzeum w Stuttgarcie w południowych Niemczech. Grafika wpisana na listę zaginionych dzieł sztuki została odnaleziona na pchlim targu we francuskiej miejscowości Sarrebourg.
Do odkrycia przyczynił się alzacki kolekcjoner sztuki, który rozpoznawał miedzioryt i przekazał go do Muzeum w Stuttgarcie. Pochodząca z 1520 roku grafika przedstawia majestatyczną sylwetkę Matki Boskiej z małym Jezusem, którego trzyma na kolanach. Nad obojgiem czuwa fruwający anioł, koronujący Madonnę. Grafika należy do serii 15 prac poświęconych Marii i Jezusowi, które Albrecht Dürer wykonywał w trakcie różnych etapów swojej kariery. Miedzioryty te uznawane są za wyjątkowe cenne, zwłaszcza ze względu na ich kameralny, intymny charakter.
Muzeum w Stuttgarcie podało w oficjalnym oświadczeniu, iż cenna grafika prawdopodobnie została skradziona z depozytów muzealnych we francuskiej strefie okupacyjnej na krótko po zakończeniu II wojny światowej. Jej brak został odnotowany w specjalnym spisie zaginionych dzieł, gdzie widnieje aż do dzisiaj. Jak przekonuje kurator działu grafiki w niemieckiej placówce, Hans-Martin Kaulbach, praca została zwrócona w bardzo dobrym stanie, wraz z nienaruszonymi pieczęciami muzeum.
„Jesteśmy bardzo wdzięczni, że po 70 latach cenna grafika Dürera powróciła do naszej kolekcji. To szczęście, że praca trafiła w ręce świadomego kolekcjonera, który nie pozostawił jej sobie, ale postanowił oddać ją nam” – oznajmił dyrektor muzeum, Christiane Lange. Światowej sławy kolekcja grafiki w muzeum w Stuttgarcie składa się z ponad 400 tysięcy prac, należących do 12 tysięcy rozmaitych artystów z całego świata. Wśród nich pojawia się imponująca kolekcja 250 grafik Albrechta Dürera, prezentująca prace ze wszystkich etapów jego artystycznej kariery.
Justyna Stasiek
Fot. (góra) Albrecht Durer, „Matka Boska z dzieciątkiem”, ok. 1520, źródło: Staatsgalerie Stuttgart
Portal Rynek i Sztuka