szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MWW

Hyde Collection ogłosiło imponującą darowiznę wartą 11 milionów dolarów

04.08.2016

Aktualności, Magazyn

Sklep rynekisztuka

Muzeum Hyde Collection w Nowym Jorku ogłosiło największą darowiznę od początku swojej działalności, kiedy to Charrlotte Pruyn Hyde w 1952 roku przekazała swoje zbiory oraz dom jako nowe muzeum. Darowizna została ofiarowana przez Wernera Feibesa, architekta oraz kolekcjonera sztuki, a w jej skład wchodzą m.in. prace Andy’ego Warhola czy Hansa Arpa.

Hyde Collection, widok od frontu

Hyde Collection, widok od frontu

Cenny dar zostanie zaprezentowany na prawie 1500 metrach kwadratowych w nowej przestrzeni wystawienniczej, poświęconej sztuce modernistycznej i współczesnej. Nowa ekspozycja zostanie nazwana na cześć dwóch darczyńców „Feibes & Schmitt” i udostępniona dla publiczności w lecie 2017 roku.

Przez ponad cztery dekady dwaj przyjaciele – Werner Feibes oraz James Schmitt – zebrali imponującą kolekcję światowych dzieł sztuki, odzwierciedlającą ich gusta i zamiłowania zwłaszcza do pop-artu, sztuki abstrakcyjnej i minimalizmu. Darowizna być może zainspiruje także wiele innych kolekcjonerów, aby postanowili podzielić się swoimi zbiorami z Hyde Collection. W sierpniu 2016 roku, Muzeum planuje pozyskać nowe fundusze, w celu wspierania i rozbudowywania przestrzeni galeryjnej. Pozyskane środki niewątpliwie polepszą dotychczasową pozycję Muzeum, jako wiodącej galerii sztuk wizualnej w regionie.

Wśród podarowanych dzieł sztuki jest m.in. litografia Andy’ego Warhola, przedstawiająca słynną podobiznę Elizabeth Taylor z 1964 roku, rzeźba „Gesticulant” Hansa Arpa oraz abstrakcyjne realizacje Ellswortha Kelly’ego z 1980 roku. Poza pracami, darczyńca przekazał również pokaźną sumę pieniędzy, która jeszcze bardziej wzmocni rozwijającą się i osiągając coraz to większe sukcesy instytucję. „W imieniu Hyde, chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność za hojność Wernera Feibsa i jego zaufanie do Muzeum” – powiedział Erin Coe, dyrektor Hyde Collection. „Podarowane prace są doskonałą okazją do nowych badań nad sztuką współczesną. Dzięki nim jesteśmy w stanie rozbudować również ofertę edukacyjną i programową naszej instytucji” – dodaje Coe.

Justyna Stasiek

Fot. (góra) Andy Warhol, „Liz”, litografia, 1964, źródło: Christie’s

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiS

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.