szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

JR autorem dwóch imponujących instalacji z okazji Olimpiady w Rio

05.08.2016

Magazyn, Świat: wydarzenia

Dwie imponujące instalacje artystyczne autorstwa francuskiego artysty o pseudonimie JR pojawiły się w przestrzeni miejskiej Rio de Janeiro, z okazji rozpoczęcia Olimpiady sportowej. Rzeźby przedstawiają dwóch sportowców: nurka oraz lekkoatletę skaczącego wzwyż ponad jednym z wieżowców. Rzeźby te są drugą ważną realizacją rzeźbiarską artysty w Brazylii, tuż po projekcie w Faveli z 2008 roku.

Obie instalacje powstały przy udziale innowacyjnej techniki, polegającej na rozciągnięciu specjalnej drukowanej tkaniny na ogromnym, metalowym stelażu. Efektem jest imponujące wrażenie trójwymiarowości, która sprawia, że rzeźby wydają się być przestrzenne i ulepione z materii bardziej trwałej niż drukowane płótno.

2. RJ w Rio

Instalacja JR w Rio de Janeiro, źródło: JR-net.art

Jedna z prac, zrealizowana na szczycie budynku w dzielnicy Flamengo ma 20 metrów wysokości a jej instalowanie rozpoczęło się już w czerwcu. Skacząca wzwyż sylwetka sportowca to hołd oddany Mohamedowi Younes Idriss, 27-letniemu lekkoatlecie z Sudanu, który obecnie mieszka i trenuje w Kolonii w Niemczech. Sportowiec nie będzie brał udziału w Olimpiadzie, ponieważ nie przeszedł etapu kwalifikacji, jednak, dzięki artyście, jest obecny na olimpiadzie w trochę inny sposób. JR jest znany z kreatywnego wykorzystywania perspektywy oraz złudzeń optycznych.

Jest to druga ważna artystyczna realizacja, jaką JR wykonał w Rio de Janeiro. W 2008 roku artysta pracował nad „projektem pt. „Kobiety są bohaterami” polegającym na przyklejaniu wizerunków miejscowych kobiet na murach Faveli – jednej z najbardziej niebezpiecznych dzielnic miasta. O artyście bardzo głośno było także w maju 2016 roku, kiedy to postanowił nakryć jeden z boków piramidy w Luwrze czarno-białą folią, wywołując tym samym złudzenie, że piramida chwilowo zniknęła. Na swoim koncie posiada także kilka realizacji w Południowej Afryce i Nowym Jorku, których efekt możliwy jest to zobaczenia jedynie z lotu ptaka.

fot.(góra) Instalacja JR w Rio de Janeiro, źródło: JR-net.art

Justyna Stasiek-Harabin

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.