szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Fotorelacja z wernisażu wystawy braci Głuszków „SYNCHRONIE” w Galerii Miejskiej we Wrocławiu

08.08.2016

Magazyn

4 sierpnia we wrocławskiej Galerii Miejskiej odbył się wernisaż wystawy Andrzeja i Jerzego Głuszków zatytułowanej „SYNCHRONIE”. To pierwsza od kilku lat wspólna wystawa braci bliźniaków, którzy swoją działalność artystyczną rozpoczynali w burzliwych latach 80. Wernisażowi wystawy towarzyszył performance aktorki Anny Rakowskiej, a także koncert Piotr Wojtasik Quartet. Wystawa czynna będzie do 6 września., a tymczasem zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

W burzliwych latach 80 bracia Głuszkowie zapamiętani zostali, jako inicjatorzy politycznie zaangażowanych akcji z pogranicza performance’u i działań teatralnych. Podejmowali w nich zagadnienia dotyczące upolityczniania przestrzeni publicznej, zniewolenia i mechanizmów propagandowych, kontestując w ten sposób reżimowe realia.

Radykalność tamtych działań podejmowanych przez braci Głuszków – wynikająca z ich bezkompromisowej osobowości – po okresie transformacji przełożyła się na równie bezwzględne porzucenie parateatralnych środków ekspresji, na rzecz klasycznych: malarstwa i ilustracji.

Andrzej Głuszek, w twórczości którego dominują plamy barwne, widma i mocno zsyntetyzowane formy, wierny jest tworzeniu wielkoformatowego malarstwa abstrakcyjnego. Początkowo monochromatyczne, w okresie późniejszym traktowane bardziej fakturalnie, jego obrazy charakteryzują się obecnie fluorescencyjnością, a dzięki fascynacji artysty tworzeniem przestrzeni iluzyjnych zyskują wyraźne akcenty optyczne.

Jerzy Głuszek z kolei, preferuje miękkość pastelu oraz formy linearne. Tworzy przy ich pomocy surrealistyczne ilustracje stanowiące wieloznaczne opowieści, balansujące na granicy absurdu i zaskoczenia. Można je określić jako subtelny żart rysunkowy albo satyrę liryczną, które stanowią komentarz na temat kondycji współczesności. Porusza w nich temat zderzenia tradycji z nowoczesnością oraz natury z kulturą.

Wystawa „Synchronie” jest okazją do zestawienia spolaryzowanych postaw twórczych obu braci, układających się w dwie osobne opowieści wizualne. Koncepcją wystawy, zaproponowaną przez samych artystów, jest ponadto próba zintegrowania obrazu, dźwięku i ruchu, stanowiąca dla nich punkt wyjścia do artystycznych poszukiwań.
Przestrzenią synchroniczną staje się zarówno malarstwo Andrzeja Głuszka – pulsacyjne, tonalne, luminescencyjne, niefiguratywne, jak i rysunki Jerzego – dużo bardziej stonowane, narracyjne i iluzyjne. Taką przestrzenią stanie się również wnętrze galerii, w której dwie indywidualne propozycje artystyczne równoważą się, zazębiają i współzależą od siebie.

fot.(góra): Wernisaż wystawy Andrzeja i Jerzego Głuszków „SYNCHRONIE” w Galerii Miejskiej we Wrocławiu, fot. Karolina Przybylińska-Shiota

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.