szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Muzeum Narodowe w Pradze prezentuje wystawę „Retro”

10.08.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Europa

Najnowsza ekspozycja w nowym budynku Muzeum Narodowego w Pradze pozwala zwiedzającym przenieść się w czasie. Wystawa „Retro” prezentuje szeroki wachlarz przedmiotów z minionych czasów, począwszy od historycznych sukienek, akcesoriów ze świata mody, zabawek, a także sprzętów AGD oraz zmieniającej się technologii, zaczynając od XIX wieku, a kończąc na tzw. aksamitnej rewolucji w 1989 roku.

Wystawa "Retro" w Muzeum Narodowym w Pradze, źródło: materiały prasowe

Wystawa „Retro” w Muzeum Narodowym w Pradze, źródło: materiały prasowe

Na wystawie „Retro” miłośnicy mody będą mogli podziwiać zarówno historyczne stroje jak i projekty współczesnych projektantów mody. Ubrania zostały tematycznie pogrupowane według rodzaju oraz okresu, w którym były używane.

Nieodłącznym elementem każdego stroju są akcesoria, dlatego na wystawie pojawiły się również kolekcje butów, kapeluszy, torebek i innych stylowych gadżetów. W ostatnich latach, bardzo wiele wzorów, ubrań a także akcesoriów z przeszłości powróciło do łask, będąc na nowo niezwykle popularnymi. Dzięki temu rzeczy te stają się ponadczasowe, jak chociażby kultowy już kostium Coco-Channel, który do dzisiejszego dnia jest bardzo często naśladowany. Sama Coco Channel stwierdziła kiedyś: „Będę płakać, jeśli nikt mnie nie będzie kopiować”.
Ubrania eksponowane na specjalnych manekinach prezentowane są w przestrzeni zaaranżowanej i umeblowanej zgodnie z danym stylem. Na wystawie pojawiają się więc także autentyczne obiekty z epok, takie jak mebli, samochody, fotografie, plakaty, czy szkice przedstawiające projekty modowe z dawnych lat. Wystawa „Retro” jest więc w rezultacie szerokim przeglądem zarówno stylistyki modowej jak i zmieniającego się designu oraz sztuki użytkowej.

Wystawa "Retro" w Muzeum Narodowym w Pradze, źródło: Materiały prasowe Muzeum Narodowego w Pradze

Wystawa „Retro” w Muzeum Narodowym w Pradze, źródło: materiały prasowe

W ramach wystawy Muzeum oferuje również miejsce do retro zabaw z dawnych lat, przeznaczonych zarówno dla najmłodszych zwiedzających jak i wszystkich innych, aktywnych gości. Dzieci mogą wypróbować różne rodzaje zabaw oraz zabawek z przeszłości, co dla ich rodziców będzie niewątpliwie miłym akcentem związanym z ich wspomnieniami z dzieciństwa. Muzeum Narodowe w Pradze po raz pierwszy w ramach wystawy udostępnia profesjonalne miejsce zabaw dla dzieci, które pozostają pod opieką dorosłych, w trakcie, kiedy ich rodzice mogą spokojnie oddawać się zwiedzaniu całej ekspozycji.

Wystawa „Retro” będzie czynna do 30 kwietnia 2017 roku.

fot.(góra): Wystawa „Retro” w Muzeum Narodowym w Pradze, źródło: materiały prasowe

Justyna Stasiek-Harabin

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.