szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

10 najdroższych portretów w historii aukcji sztuki

11.08.2016

Aktualności, Analiza rynku sztuki, Rekordy aukcyjne

Wśród bogatego wachlarza tematycznego na aukcjach dzieł sztuki, portret wiedzie zdecydowany prym, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów. Spośród wyjątkowych dzieł, prezentujemy Państwu 10 wybitnych prac światowej sławy artystów, które osiągnęły na aukcjach najwyższe ceny.

Bacon i Picasso na podium
Na pierwszym miejscu w rankingu najdroższych portretów przygotowanym przez serwis Artprice, uplasował się obraz „Three Studies of Lucian Freud” Francisa Bacona wykonany w 1969 roku. Dzieło zostało wylicytowane w 2013 roku w nowojorskim Christie’s przez New York Gallery Acquavella za zawrotną kwotę 127 milionów dolarów. Cena ta bez problemu pozwoliła znaleźć się pracy na początku zestawienia. Krótkiej, 5 -minutowej licytacji pracy towarzyszyły spore emocje zważywszy, że zainteresowanych obrazem było aż 60 telefonicznych kupców, podbijających wzrastającą cenę, co 5 milionów, a pod koniec aukcji, co 1 milion dolarów. Dzieła Francisa Bacona, w tym wspomniany, imponujących rozmiarów tryptyk, to niezwykle ekspresyjne prace, w których cechy charakterystyczne portretowanego mieszają się z deformacją i w sposób ekspresyjny wyrażają także wewnętrzny niepokój i odczucie odosobnienia. O tym, jak popularny na aukcjach sztuki jest Bacon, świadczy nie tylko pierwsze miejsce, ale także dwie inne prace malarza, które uplasowały się w rankingu w pierwszej dziesiątce. Mowa tu o pracy„Studies for a portrait of John Edwards” z 1984 roku, która w 2014 roku sprzedała się za 72 miliony dolarów oraz o obrazie „Portrait of George Dyer Talking”, zakupionym również w 2014 roku za kwotę przeszło 62 milionów dolarów.

Rekordowa cena za tryptyk „The Studies of Lucian Freud” Bacona sprawiła, że na drugie miejsce w rankingu najdroższych portretów spadła praca Pabla Picassa. Jego „Garçon à la pipe” z 1905 roku została w 2004 roku zakupiona za 94 miliony dolarów, będąc przez 9 lat najdroższą sprzedaną pracą portretową w historii domów aukcyjnych. Obraz ten malarz wykonał w wieku 24 lat, a więc w czasie, kiedy tworzył dzieła w tzw. „różowym okresie”, trwającym od 1904 do 1906 roku. „Garçon à la pipe” to melancholijny portret paryskiego chłopca, odzianego w błękitny kombinezon. Chłopiec w lewej ręce trzyma fajkę, a na głowie ma wianek z kwiatów, które malarz dekoracyjnie uwiecznił także w tle, wokół jego głowy. Pierwszym kupcem dzieła był dyrektor MOMA w Nowym Jorku, John Hay Whitney, który nabył obraz w 1950 roku za kwotę zaledwie 30 tysięcy dolarów. Zawrotny wzrost ceny, jaką dzieło osiągnęło podczas aukcji w 2004, sprawił, iż wokół obrazu rozgorzała dyskusja na temat realnej wartości dzieła, a kwoty, jaką płaci się jedynie za samo popularne nazwisko artysty. Wysoka cena za pracę Picassa okazała się nie być jednak przypadkiem, ponieważ dwa lata później, w 2006 roku 85 milionów dolarów zapłacono za kolejny portret jego pędzla. „Dora Maar au chat” z 1941 roku, uplasowała się na trzecim miejscu w portretowym rankingu.

Ranking 5 najdroższych dzieł sztuki, źródło: Artprice

Ranking 5 najdroższych dzieł sztuki, źródło: Artprice

Kultowe prace Klimta i van Gogha
Tuż za pracami Bacona, oraz Picassa, na czwartym miejscu znalazł się niezwykły portret „Adele Bloch-Blauer II” z 1912 roku, autorstwa Gustava Klimta, wart 78,5 milionów dolarów. Jest to druga wersja słynnego portretu przyjaciółki malarza, która jako jedyna z modelek została sportretowana przez niego dwa razy. Obraz, wylicytowany w 2006 roku wzbogaca obecnie kolekcję sztuki w nowojorskim MOMA. Kolejne, piąte miejsce w rankingu należy do Vincenta van Gogha. Jego „Portret Doktora Gacheta” z 1890 roku zakupiony w 1990 roku w Christie’s W Nowym Jorku, za cenę 75 milionów dolarów jest jedną z dwóch wersji dzieła przedstawiającego paryskiego psychiatrę, opiekującego się malarzem w ostatnich miesiącach jego życia.

Vincent van Gogh, “Portret Doktora Gacheta”, 1890

Vincent van Gogh, “Portret Doktora Gacheta”, 1890

Z perspektywy czasu można przyjąć, że pojawiające się na aukcjach prace van Gogha, bardzo rzadkie i cenne, wzbudzały w latach 80. I 90. największe emocje na rynku sztuki. Van Gogh uznawany jest za jednego z największych malarzy wszech czasów i gdyby nie fakt, że obecnie, w obrocie aukcyjnym zupełnie brak dzieł artysty, malarz stałby się niewątpliwym liderem, jeśli chodzi o wysokość cen za jego doskonałe, postimpresjonistyczne prace. Obrazy van Gogha były pierwszymi, które 30 lat temu osiągały na aukcjach ceny, jakich wcześniej rynek sztuki zupełnie nie znał. Przykładem mogą być jego słynne ”Słoneczniki”, które w 1987 roku wylicytowano za kwotę 39, 9 milionów dolarów, co w tamtym czasie stanowiło rekord za obraz w historii aukcji sztuki. Popularność prac van Gogha rosła z miesiąca na miesiąc, co doskonale potwierdza cena 53 milionów dolarów i nowy rekord za „Irysy” z 1889 roku, które trafiły do australijskiego milionera, Alana Bolda. Znamienne, iż większość sprzedawanych na rynku sztuki prac van Gogha, ustanawiała w danym czasie rekordowe wyniki. Właśnie tak stało się również w przypadku jego „Autoportretu bez brody” z 1889 roku, który uplasował się w omawianym rankingu na 7 miejscu. Obraz sprzedany w 1998 roku za 65 milionów dolarów, przedstawia wizerunek artysty, który malarz wykonał, jako urodzinowy prezent dla swojej matki. Część historyków sztuki i badaczy twórczości van Gogha jest zdania, iż portret ten jest ostatnim, jaki artysta wykonał przed swoją tajemniczą śmiercią.

Vincent van Gogh, “Autoportret bez brody”, 1889

Vincent van Gogh, “Autoportret bez brody”, 1889

Król sitodruku
Ranking 10 najdroższych portretów zamykają dwie prace Andy’ego Warhola, zajmujące kolejno szóste oraz ostatnie, dziesiąte miejsce. Pierwsza z nich, „Potrójny Elvis” z 1963 roku została wylicytowana w 2014 roku w nowojorskim Christie’s za 73 miliony dolarów. Praca to przykład sitodruku, który artysta wprowadził do swojej twórczości w latach 60., co pozwalało mu na tworzenie maszynowych, licznie powielanych dzieł sztuki. Takie podejście do zwielokrotniania obrazów wiązało się z postępującą kulturą masową, której Warhol hołdował i której mechanizmy pragnął przemycić także do świata sztuki. Tematem jego prac z tego czasu były produkty spożywcze, takie jak słynna zupa pomidorowa firmy Campbell, ale także gwiazdy ze świata muzyki i filmu, jak chociażby wspomniany wyżej Elvis Presley, Marylin Monroe, czy Marlon Brando. Wizerunek tego ostatniego, Warhol wykorzystał w pracy z 1966 roku, zatytułowanej „Four Marlons”.W 2014 roku dzieło zostało sprzedane za 62 miliony dolarów, co uplasowało je na ostatnim miejscu w rankingu najdroższych portretów w historii domów aukcyjnych.

fot.(góra): Andy Warhol, Potrójny Elvis, 1963, źródło: Christie’s

Justyna Stasiek-Harabin

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.