szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

58 prac wielkich sław malarstwa w darowiźnie dla bawarskich muzeów

11.08.2016

Aktualności, Magazyn, Świat: wydarzenia

Bawarska Państwowa Kolekcja Obrazów otrzymała niezwykłą darowiznę złożoną z 58 prac malarskich, należących do filantropów Christofa oraz Ursuli Engelhorn. Tworzona przez kilkadziesiąt lat kolekcja, składa się z prac takich sław jak Eugene Delacroix, Piet Mondrian, czy Jacques Louis David.

Ursula Engelhorn, wdowa po niemieckim miliarderze Christofie Engelhorn postanowiła ofiarować ich prywatną kolekcję malarstwa do Fundacji Sztuki w Lucernie, która to zdecydowała o przekazaniu jej jako własność do Bawarskiej Państwowej Kolekcji Obrazów, zrzeszającej liczne muzea i galerie w Niemczech. Przekazany prywatny zbiór składa się z 58 dzieł, pochodzących z okresu od XVIII do XX wieku. Wśród najlepszych są prace autorstwa Eugene Delacroixa, Jacques Louisa Davida, Jean-Auguste-Dominique Ingrèsa, Théodore Géricaulta, Honoré Daumiera, Georges Seurata, Pieta Mondriana, Josepha Beuysa, Cy Twombly oraz Georga Baselitza. Dodatkowo, Fundacja w Lucernie udostępnia możliwość nabycia jednej z fluorescencyjnych prac amerykańskiego artysty, Dana Flavina z 1973 roku, noszącej nazwę „Untitled (to you, Heiner, with admiration and affection)”. Praca ta również pochodzi ze zbiorów państwa Engelhorn.

Christof Engelhorn był właścicielem wielkiej farmaceutycznej firmy niemieckiej Boehringer Mannheim, wykupionej w 1997 roku przez inny wiodący koncern Hoffmann-La Roche. Kiedy miliarder zmarł w 2010 roku, jego żona Ursula odziedziczyła po nim majątek wyceniony na 3,6 miliarda dolarów, pojawiający się w rankingu największych miliarderów Forbesa z 2016 roku. Małżeństwo Engelhorn od 40 lat wspierało m.in. monachijską Nową Pinakotekę, która dzięki ich imponującej finansowej pomocy nabyła do swoich zbiorów słynny tryptyk pt. „Ukrzyżowanie” Francisa Bacona oraz „Koniec XX wieku” autorstwa Josepha Beuysa.

Najciekawsze z przekazanych w wyjątkowym darze prac, najprawdopodobniej zostaną zaprezentowane we wnętrzach Nowej Pinakoteki w listopadzie 2016 roku.

fot.(góra): Wnętrze Pinakoteki w Monachium

Justyna Stasiek-Harabin

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “58 prac wielkich sław malarstwa w darowiźnie dla bawarskich muzeów”

  1. Culpa

    Ale to jest nowy news? Skąd ta informacja i czy w niemieckich mediach o tym mówią?

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.