szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcja Designu w Sopockim Domu Aukcyjnym

12.08.2016

Aktualności, Polska: aukcje

Sopocki Dom Aukcyjny zaprasza na Aukcję Designu, która odbędzie się 20 sierpnia br. w galerii gdańskiej. W ofercie znajdzie się 227 obiektów, a ceny wywoławcze zaczynają się już od 70 zł. Start aukcji godz. 17.00.

Polskie wzornictwo przemysłowe l. 50-70. XX w. zdobywa coraz większą popularność. Sztuka użytkowa przeżywa renesans, a poszczególne obiekty stanowią gratkę nie tylko dla kolekcjonerów.

Na aukcji nie zabraknie ceramiki z fabryk Ćmielowa, Chodzieży czy Bogucic; wśród niej są znane i poszukiwane serwisy z porcelany i porcelitu Iza, Krokus czy Goplana. Atrakcją dla zbieraczy będą zgromadzone figurki iwupowskie, także te rzadkie, jak indyk, żubr czy pantera. Ponadto prezentowane są liczne patery, komplety deserowe czy wazony, wszystkie w stylu zwanym popularnie „pikasami”. Warto zwrócić uwagę na maskę Leszka Nowosielskiego, pracę najprawdopodobniej z l. 60-70. Jej styl nawiązuje do kompozycji reliefowych paneli ceramicznych o charakterze narracyjnym, które tworzył ten artysta wraz z małżonką.

Dużą część oferty stanowi szkło, a zwłaszcza dekoracyjne formy Zbigniewa Horbowego wykonywane w l. 70-80. w hucie Barbara w Polanicy oraz Sudety w Szczytnej, m. in. piękny wazon Fungi czy smukłe, dwukolorowe kieliszki z serii Lotos, a także inne obiekty wykonane w szkle antico. Poza tym, do wylicytowania będą wazony w kształcie głowy Kosta Boda z serii Open Minds oraz ręcznie formowane propozycje polskich artystek Haliny (Aliny) Wołowskiej i Małgorzaty Strawińskiej – Sikorskiej.

W katalogu także kolekcja świetnie zaprojektowanych plakatów cyrkowych, filmowych i wystawowych z l. 40-80. twórców polskiej szkoły plakatu. Wśród nich m. in. Henryka Tomaszewskiego „Moore” (niskonakładowy dodruk z 1988 r. z ważnym dla kolekcjonerów białym paskiem przy górnej krawędzi) czy „Football” (pierwodruk z 1988 r.). Oprócz tego do wylicytowania będą prace Waldemara Świerzego (np. „Dyzma” z 1956 r.) i inne – Wojciecha Fangora czy Franciszka Starowieyskiego.

Ofertę uzupełniają meble – para Skoczków, komplet 4 krzeseł Józefa Chierowskiego Aga czy fotel bunny. Innowacyjny design tego czasu to również projekty zachodnie – krzesło projektu Siegfrieda Mehla – Kangur oraz asymetryczne krzesło B1 Stefana Wewerki z l. 70 – także dzisiaj pasujące do najnowocześniejszych wnętrz. Ozdobą aukcji będą projekty skandynawskie – fotel Siesta w wersji z podnóżkiem Ingmara Antona Rellinga z 1965 r. oraz duński fotel z drewna tekowego projektu Arne Voddera.

Aukcja Designu
Termin: 20 sierpnia 2016 r. (sobota), godz. 17:00
Lokalizacja: Sopocki Dom Aukcyjny – galeria gdańska, ul. Długa 2/3, Gdańsk
Katalog

Kontakt: 58 301 05 54, gdansk@sda.pl

fot.(góra): Figurka Żubr, proj. M. Naruszewicz, 1957, źródło: SDA 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.