szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Mistrz grafiki japońskiej XX wieku na wystawie w Zurychu

16.08.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Europa

„Nostalgia i nowoczesność” od 17 września 2016 roku przepełni mury niemieckiego Muzeum Rietberg w Zurichu. Wszystko to za sprawą wystawy niezwykłych grafik autorstwa Itō Shinsui, jednego z najpopularniejszych japońskich grafików XX wieku. To wyjątkowa okazja, pozwalająca po raz pierwszy poza Japonią podziwiać jego urokliwe przedstawienia egzotycznych kobiet i nostalgicznych krajobrazów.

 Itō Shinsui, "Przed Lustrem", 1916, źródło: Materiały prasowe Muzeum Reitberg

Itō Shinsui, „Przed Lustrem”, 1916, źródło: Materiały prasowe Muzeum Reitberg

Muzeum Reitberg w Zurychu 17 września przygotowuje kompleksową wystawę najlepszych stu drzeworytów autorstwa Itō Shinsui (1898-1972), jednego z najbardziej znanych nowoczesnych japońskich malarzy i grafików. Prace zebrane na wystawie pochodzą ze zbiorów znajdujących się w posiadaniu rodziny Shinsui oraz rodziny Watanabe Shōzaburō, wydawcy oraz założyciela tzw. „Nowych druków” – jednego z dwóch najpopularniejszych ruchów w dwudziestowiecznej grafice japońskiej.

100 prac artysty pochodzi z lat 1916-1964. Graficzne prace Itō Shinsui podzielić można na dwa tematy: portret oraz krajobraz. Pierwsza grupa, na którą składa się większa liczba prac, skupia się na przedstawieniach pięknych japońskich dziewczyn, o wyjątkowej, idealnej urodzie, odzianych w tradycyjne stroje. Grafiki te charakteryzują się doskonałością techniczną, jasną kompozycją oraz niezwykle elegancką formą. Zarówno portrety jak i malownicze krajobrazy, choć egzotyczne, przywodzą na myśl ciepłą, bliską atmosferę oraz wzbudzają poczucie nostalgii i tęsknoty za światem, nieskażonym jeszcze postępująca industrializacją.

 Itō Shinsui, "Góra Fuji widziana z Mitohamy", 1938, źródło: Materiały prasowe Muzeum Reitberg

Itō Shinsui, „Góra Fuji widziana z Mitohamy”, 1938, źródło: Materiały prasowe Muzeum Reitberg

Pierwsze dziesięciolecia XX wieku w Japonii to czas poważnych, społecznych i gospodarczych wstrząsów. Przechodzący modernizację kraj zbombardowany został przez nowoczesne, zachodnie ideologie, ścierające się z tradycyjnymi, japońskimi wartościami. Sztuka tego czasu, jako priorytet obrała sobie odpowiedź na pytanie, czy w dobie tak rozwijającego się kraju, można tworzyć rzeczy jednocześnie modernistyczne i tradycyjne? Itō Shinsui, dorastający w tym czasie w Japonii, pomimo popularnych już, zachodnich wpływów, został wykształcony w tradycyjnej relacji uczeń-mistrz, doskonaląc się w technice grafiki i stając się wyjątkowym malarzem krajobrazu. Shinsui w swoich pracach łączył tradycyjne postrzeganie świata z zachodnią stylistyką, scalając to, co nowe z lokalnym pięknem i historycznym dziedzictwem Japonii.

Ze względów konserwatorskich, grafiki będą eksponowane w dwóch partiach. Pierwsza, przewidziana jest na czas od 17 września do 13 listopada. Druga część prezentowana będzie od 15 listopada do 8 stycznia 2017 roku.

fot.(góra): Ito Shinsui, Piękna jesień, 1930, fragment, źródło: materiału prasowe Muzeum Reitberg

Justyna Stasiek-Harabin

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.