szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Duża retrospektywa Twombly’ego w Centrum Pompidou

18.08.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

Od 30 października 2016 do 24 kwietnia 2017 w The Centre Pompidou będzie można oglądać wielką retrospektywną wystawę amerykańskiego abstrakcjonisty, Cy’a Twombly’ego. Zaprezentowane zostaną tam dzieła artysty pozyskane zarówno z publicznych, jak i prywatnych kolekcji z całego świata. Chronologiczny układ około 140 obiektów, składających się na malarstwo, rysunek, fotografię i rzeźbę, pozwoli na zaprezentowanie całości dotychczasowego dorobku twórcy.

Obszerna wystawa poświęcona Cy’owi Twombly’emu skupi się głównie na prezentacji jego trzech cykli malarskich: “Nine Discourses on Commodus”  z 1963 roku, “Fifty Days at Iliam” z 1978 roku oraz “Coronation of Sesostris” z 2000 roku. Obejmie ona jednak obiekty z całego okresu działalności artysty, zarówno te pochodzące z początków jego kariery, datowane na latach 50., jak i najnowsze realizacje. Ponadto, przygotowywana przez The Centre Pompidou w ścisłej współpracy z The Cy Twombly Fundation oraz Fondazione Nicola del Roscio, ekspozycja, ma na celu zaakcentowanie wielkiego znaczenia, jakie posiada dla artysty Paryż.

Cy Twombly, Untitled, 1971, Żródło Sotheby's

Cy Twombly, Untitled, 1971, Żródło Sotheby’s

Kariera artystyczna Cy Twombly’ego rozpoczęła się wraz z jego pierwszą indywidualną wystawą zaprezentowaną w 1951 roku w The Kootz Gallery w Nowym Jorku. W tym okresie prace autora były inspirowane przede wszystkim działalnością twórczą Franza Kline oraz Roberta Motherwella. Z czasem jednak Twombly coraz bardziej rozszerzał obszar swoich zainteresowań tematycznych i formalnych, co znalazło odzwierciedlanie w jego dalszej aktywności. Jego kariera nabrała szybszego tempa wraz z uczestnictwem w Biennale w Wenecji w 1964 roku. Lata 80. i 90. były dla artysty okresem wielkich wystaw retrospektywnych w Musée National d’Art Moderne w Paryżu w 1988 roku oraz w nowojorskim MoMA w 1994 roku. W 2001 roku Twombly został nagrodzony Złotym Lwem na Biennale Sztuki w Wenecji za całokształt twórczości. Jednakże największy wpływ na zintensyfikowanie zainteresowania sztuką abstrakcjonisty oraz wzrost cen jego dzieł na aukcjach, okazała się mieć ogromna zorganizowana w Petersburgu, Monachium, Londynie i Paryżu w 2004 roku wystawa pt. „CY Twombly, 50 years of drawings”.

Cy Twobmly, Untitled, 1972, źródło Sotheby's

Cy Twobmly, Untitled, 1972, źródło Sotheby’s

O sukcesie malarstwa abstrakcjonisty z pewnością świadczą ceny oferowane za jego prace na aukcjach. Tylko w roku 2015 sprzedaż 75 dzieł Twombly’ego przyniosła łączną kwotę ponad 223 milionów dolarów, co usytuowało twórcę na siódmym miejscu w rankingu najwyższych rocznych obrotów aukcyjnych, tuż za artystami takimi jak Pablo Picasso, Andy Warhol, Claude Monet, Amedeo Modigliani, Alberto Giacometti oraz Francis Bacon. W listopadzie 2014 roku obraz „Untitled” z 1970 roku autorstwa Twombly’ego osiągnął rekordową kwotę 69 milionów dolarów na aukcji organizowanej przez nowojorski oddział Christie’s. Natomiast w listopadzie 2015 roku artysta pobił swój rekord aukcyjny obrazem „Untitled (NYC)” z 1968 roku, sprzedając go za 70,5 miliona dolarów na licytacji w nowojorskim Sotheby’s.

fot.(góra): Cy Twombly, Untitled, 1970, źródło: Christie’s

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.