szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Auguste Rodin – ojciec współczesnej rzeźby w Sopocie

19.08.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Polska

Sklep rynekisztuka

Sopocki Dom Aukcyjny zaprasza na wyjątkową wystawę rzeźb i grafik Augusta Rodina, uznawanego za jednego z najważniejszych twórców XIX wieku i prekursora rzeźby współczesnej. Wystawa trwać będzie od 19 sierpnia do 10 września. Wernisaż już dziś o godz. 19.00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej w Sopocie. 

Auguste Rodin, Myśliciel, 1903

Auguste Rodin, Myśliciel, 1903

Rodin wypracował indywidualny i niezwykle oryginalny styl. Charakteryzuje się on nowatorskim podejściem do formy i tematu oraz niezwykłą umiejętnością oddania emocji i ruchu. Głównym tematem rzeźb Rodina jest człowiek, przedstawiony w sposób dynamiczny, w całym bogactwie przeżyć duchowych. Stosowanie przez artystę zróżnicowanej faktury, światłocieniowego modelunku, zacierającego ostrość konturów i wywołującego wrażenie ruchu, dało według krytyków, początek rzeźbie impresjonistycznej.

W sopockiej Galerii Sztuki Nowoczesnej zaprezentowanych zostanie 9 rzeźb odlanych z brązu od 1998 roku przez renomowaną nowojorską odlewnię Elliot Gantz’a. Wśród nich znajdą się sztandarowe dzieła Rodina, jak Myśliciel, Wieczny Idol, Wieczna wiosna, Ewa – wszystkie zaprojektowane do nigdy nieukończonych monumentalnych Wrót Piekieł, które miały być symboliczną wizją zainspirowaną Boską Komedią Dantego.

Auguste Rodin, Niżyński, 1912

Auguste Rodin, Niżyński, 1912

Niezwykle ciekawa jest rzeźba przedstawiająca tancerza Wacława Niżyńskiego, ujętego w skoncentrowanej pozie tuż przed wyskokiem. Rodin był pod ogromnym wrażeniem jego talentu i stanął nawet w obronie Niżyńskiego, którego występ w „Popołudniu Fauna” Debussy’ego w 1912 roku wzbudził ogromne kontrowersje, a nawet zgorszenie. Prawdopodobnie Niżyński w geście wdzięczności zgodził się pozować rzeźbiarzowi jeszcze w tym samym roku.

Poza świetnymi rzeźbami Mistrza na wystawie pojawi się także 30 plansz z niezwykle rzadkiej teki Les Dessins de Auguste Rodin z heliograwiurami wykonanymi przez Maison Goupil w 1897 roku. Artysta przekazał wydawcy ponad 1500 rysunków, spośród których wybrano 142 tworząc ekskluzywną tekę w limitowanej liczbie 125 egzemplarzy. Rysunki Augusta Rodina wydane przez Goupila ilustrowały głównie motywy zaczerpnięte z Boskiej Komedii Dantego, która była ulubionym źródłem inspiracji rzeźbiarza.

Wystawa będzie okazją do podziwiania kunsztu rzeźbiarskiego Augusta Rodina, a także zakupu jego dzieł, które bardzo rzadko pojawiają się na rodzimym rynku sztuki.

Auguste Rodin. Rzeźba i grafika
Czas trwania: 19 sierpnia – 10 września 2016
Wernisaż: 19 sierpnia 2016, godz. 19
Miejsce: Galeria Sztuki Nowoczesnej, Ul. Bohaterów Monte Cassino 43, 81-768 Sopot
wstęp na wystawę bezpłatny

Katalog wystawy.

kontakt: Katarzyna Dąbrowska, Dorota Kulawczuk-Szostek, Dilan Abdulla
tel. 58 551 22 89; fax 58 341 54 56, e-mail: modern@sda.pl

fot.(góra): Auguste Rodin, Centauryda i dziecko, 1897, heliograwiura, źródło: SDA

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Auguste Rodin – ojciec współczesnej rzeźby w Sopocie”

  1. antoni

    patrz wątek poświęcony tej wystawie na blogu falszywegrafikisalvadoradali.blogspot.com

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.