szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Rzadkie prace Andy’ego Warhola na wystawie w Londynie

23.08.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Jeden z największych brytyjskich prywatnych salonów sztuki Haynes Fine Art otworzył nową galerię sztuki w Londynie, skupiającą prace z zakresu sztuki współczesnej. Na wystawie, którą będzie można zobaczyć w nowo otwartej galerii od 3 listopada do 7 grudnia, zaprezentowane zostaną rzadkie i wcześniej niepokazywana prace legendy pop artu Andy’ego Warhola.

Tony Hynes, dyrektor zarządzający Haynes Fine Art na okoliczność otwarcia tej wyjątkowej wystawy zgromadził 27 oryginalnych prac autorstwa Andy’ego Warhola. Wiele z nich pochodzi bezpośrednio z The Warhol Foundation i po raz pierwszy pojawi się na rynku.W skład prezentowanych prac wchodzą rysunki i ilustracje, pochodzące z lat 50., rzadkie polaroidowe portrety oraz unikatowe czarno-białe fotografie sław z lat 80.

Andy Warhol, Marilyn, 1967

Andy Warhol, Marilyn, 1967

Tony Hynes przekonuje, iż tak znakomity zbiór dzieł Warhola to wspaniała okazja dla początkujących kolekcjonerów na powiększenie swych zbiorów o wartościowe dzieła pop artu. Dyrektor Haynes Fine Art dodaje także, iż otwarcie nowej galerii jest niezwykle ważnym krokiem dla działającej już od 45 lat instytucji i stanowi jednocześnie wyraz głębokiego zaangażowania w to, by pokazać Londyn jako jedno z najważniejszych, tętniących życiem centrów sztuki.

Wczesne rysunki Warhola zgromadzone na ekspozycji zawierają ilustracje, wykonane do książki Warhola „In the Bottom of my Gardem” z 1956 roku. To właśnie w nich uwidaczniają się pierwsze próby połączenia przez artystę swoich doświadczeń zdobytych na polu sztuki komercyjnej oraz własnych, charakterystycznych dla autorskiej twórczości pomysłów i umiejętności rysownika. Te ozdobne i jednocześnie dziwne prace cechują się charakterystyczną dla Warhola techniką wymazanej, poszarpanej linii oraz motywami powszechnymi w jego późnej sztuce, a więc androgynicznymi wróżkami, kwiatami oraz seksem. Pozostałe rysunki przedstawiają modę, obuwie, zwierzęta, abstrakcyjne formy oraz postacie kobiece, wykonane tuszem, temperą, akwarelą, a także, najczęściej używanym przez Warhola do szkicowania, długopisem.

Andy Warhol był też niezwykle utalentowanym fotografem, wyróżniającym się dużym wyczuciem detalu oraz dbałością o całość kompozycji. Artysta często używał zdjęć jako podstawy do wykonywania portretów, sitodruków czy rysunków. Prace zgromadzone na wystawie Haynes Fine Art na Pimlico Road w Londynie ukazują między innymi postacie Debbie Harry, Simona Le Bon, Sylvestra Stallone czy Ozzy’ego Osbourne’a.

Ceny pokazanych na wystawie prac zaczynają się od 24,5 tys. funtów.

Fot. (góra) Andy Warhol, Autoportret, 1986, źródło: Sotheby’s

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.