szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Wspaniały ołtarz Lucasa van Leydena w amsterdamskim Rijksmuseum

24.08.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Przez najbliższe dwa lata Rijksmuseum w Amsterdamie gościć będzie dzieło XVI-wiecznego genialnego artysty Lucasa van Leydena „Sąd Ostateczny”, datowany na lata 1526-1527. Pracę oglądać można od wczoraj w Galerii Honorowej muzeum.

W ciągu ostatnich 450 lat ołtarz, zlokalizowany na co dzień w muzeum w Leiden, opuścił rodzinne miasto artysty tylko dwukrotnie. Dlatego też czasowe przeniesienie go do Amsterdamu jest wydarzeniem niemalże historycznym. Ołtarz bez wątpienia stanowi największe dzieło Museum De Lakenhal, które tej jesieni planuje zrealizować, zakrojony na szeroką skale, projekt renowacji i rozbudowy.

Lucas van Leyden, Taniec św. Marii Magdaleny, 1519

Lucas van Leyden, Taniec św. Marii Magdaleny, 1519

Taco Dibbits, dyrektor Rijksmuseum twierdzi, że „Sąd Ostateczny” jest jednym z najważniejszych dzieł sztuki Niderlandów, dlatego też prezentowanie go przez kolejne dwa lata w Amsterdamie stanowi dla muzeum prawdziwy zaszczyt. Z kolei, Meta Knol, dyrektor Museum De Lakenhal, widzi w przeniesieniu pracy wielką szansę na nadanie ołtarzowi międzynarodowego rozgłosu, na który zasługuje. Wspomina ona również, iż po odnowieniu instytucji w Leiden, dzieło na nowo zasili stałą ekspozycję muzeum.

Lucas van Leyden – rysownik, grafik i malarz, żyjący w latach 1494 – 1533, zyskał sławę europejskiego geniusza poprzez swoje wzniosłe ryciny i grafiki o charakterze zarówno świeckim jak i biblijnym. Przez stulecia był źródłem inspiracji dla innych wielkich artystów, w tym Rembrandta. „Sąd Ostateczny” wykonany dla kościoła św. Piotra w Leiden, eksponowany był w ratuszu miejskim nieprzerwanie od XVI wieku. Dopiero w 1874 roku został przeniesiony do Museum De Lakenhal, gdzie z pewnością podziwiał go Rembrandt. Tryptyk stanowi obraz powstawania zmarłych z grobów w dniu Sądu Ostatecznego, prowadzonych przez anielskie istoty oraz diaboliczne postacie. Przeniesienie ołtarza do Amsterdamu to także doskonała okazja do zaprezentowania dzieła van Leydena w kontekście prac Rembrandta.

Museum de Lakenhal w Leiden oraz Rijksmuseum w Amsterdamie współpracują ze sobą od 2014 roku. Współpraca instytucji polega na wypożyczaniu dzieł, a także wspólnym prowadzeniu historycznych, naukowych oraz artystycznych badań, dotyczących materiałów, technik i renowacji. W przyszłym roku w Amsterdamie będzie można zobaczyć kolejne 9 dzieł wypożyczonych z muzeum w Leiden.

Fot. (góra) Lucas van Leyden, Sąd Ostateczny, 1526-1527

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.