szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Poszukiwany portret de Kooninga znaleziony w sklepie z rzeczami używanymi?

25.08.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Portret młodego chłopca, kupiony przez belgijską parę w sklepie internetowym z używanymi rzeczami za 450 euro, może okazać się zaginionym dziełem amerykańskiego abstrakcjonisty holenderskiego pochodzenia Willema de Kooninga. Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, wartość namalowanego w latach 20. XX wieku obrazu szacuje się na 113 tys. dolarów.

Willem de Kooning, Untitled, 1976, źródło: Bonhams

Willem de Kooning, Untitled, 1976, źródło: Bonhams

Miłośnik sztuki, Jan Starckx natknął się na portret ubranego w czerwony żakiet, młodego chłopca około rok temu, podczas przeglądania ofert w Internecie. Belg rozpoznał sygnaturę artysty na odwrocie płótna, co skłoniło go do kupna pracy i jej szczegółowego przebadania. Do nabycia obrazu zachęcił kolekcjonera także fakt, iż portret przypomina inną realizację de Kooninga, zatytułowaną „Portrait of Renee”. Starckx zdecydował się na kontakt z producentami programu telewizyjnego BBC „Fake or Fortune?”, który zajmuje się badaniem autentyczności dzieł sztuki. W ostatnim odcinku, wyemitowanym w sobotę 20 sierpnia, para udała się do Miami wraz z ekspertem sztuki Philipem Mouldem, aby porównać zakupiony portret z innymi autentycznym dziełem autorstwa de Kooninga z podobnego okresu jego twórczej działalności.

Willem_de_Kooning

Willem de Kooning

Chociaż ostateczne potwierdzenie autentyczności pracy nie jest możliwe, ponieważ amerykańska organizacja de Kooning Foundation nie uwierzytelnia obrazów, analiza chemiczna pigmentu okazała się identyczna w przypadku obu realizacji. Jednakże ekspert dr Bruce Kaiser zastrzega, że nawet identyczna analiza pierwiastkowa nie daje stuprocentowej pewności, iż oba obrazy wyszły spod pędzla jednego twórcy. Po odkryciu Philip Mould oświadczył, iż pomimo że twórcom programu nie udało się zaangażować w badanie uznanych instytucji, zaś eksperci sztuki pracujący dla programu BBC musieli polegać przede wszystkim na własnych historycznych i naukowych obserwacjach, analiza zdecydowanie wykazała autentyczność obrazu, zweryfikowanego jako wczesną pracę jednego z najwybitniejszych XX-wiecznych twórców.

Obecnie, zanim praca zacznie być pokazywana na belgijskich i amerykańskich wystawach, przetrzymywana jest w chronionym miejscu.

Fot. (góra) Willem de Kooning, The Paris Review, 1979, źródło: Bonhams

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.