Poszukiwany portret de Kooninga znaleziony w sklepie z rzeczami używanymi?
25.08.2016
Aktualności, Świat: wydarzenia

Portret młodego chłopca, kupiony przez belgijską parę w sklepie internetowym z używanymi rzeczami za 450 euro, może okazać się zaginionym dziełem amerykańskiego abstrakcjonisty holenderskiego pochodzenia Willema de Kooninga. Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, wartość namalowanego w latach 20. XX wieku obrazu szacuje się na 113 tys. dolarów.

Willem de Kooning, Untitled, 1976, źródło: Bonhams
Miłośnik sztuki, Jan Starckx natknął się na portret ubranego w czerwony żakiet, młodego chłopca około rok temu, podczas przeglądania ofert w Internecie. Belg rozpoznał sygnaturę artysty na odwrocie płótna, co skłoniło go do kupna pracy i jej szczegółowego przebadania. Do nabycia obrazu zachęcił kolekcjonera także fakt, iż portret przypomina inną realizację de Kooninga, zatytułowaną „Portrait of Renee”. Starckx zdecydował się na kontakt z producentami programu telewizyjnego BBC „Fake or Fortune?”, który zajmuje się badaniem autentyczności dzieł sztuki. W ostatnim odcinku, wyemitowanym w sobotę 20 sierpnia, para udała się do Miami wraz z ekspertem sztuki Philipem Mouldem, aby porównać zakupiony portret z innymi autentycznym dziełem autorstwa de Kooninga z podobnego okresu jego twórczej działalności.

Willem de Kooning
Chociaż ostateczne potwierdzenie autentyczności pracy nie jest możliwe, ponieważ amerykańska organizacja de Kooning Foundation nie uwierzytelnia obrazów, analiza chemiczna pigmentu okazała się identyczna w przypadku obu realizacji. Jednakże ekspert dr Bruce Kaiser zastrzega, że nawet identyczna analiza pierwiastkowa nie daje stuprocentowej pewności, iż oba obrazy wyszły spod pędzla jednego twórcy. Po odkryciu Philip Mould oświadczył, iż pomimo że twórcom programu nie udało się zaangażować w badanie uznanych instytucji, zaś eksperci sztuki pracujący dla programu BBC musieli polegać przede wszystkim na własnych historycznych i naukowych obserwacjach, analiza zdecydowanie wykazała autentyczność obrazu, zweryfikowanego jako wczesną pracę jednego z najwybitniejszych XX-wiecznych twórców.
Obecnie, zanim praca zacznie być pokazywana na belgijskich i amerykańskich wystawach, przetrzymywana jest w chronionym miejscu.
Fot. (góra) Willem de Kooning, The Paris Review, 1979, źródło: Bonhams
Katarzyna Zahorska
Rynekisztuka.pl