szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Indywidualna wystawa Marcina Maciejowskiego w Galerii Thaddaeusa Ropaca w Austrii

29.08.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Europa

Galeria Thaddaeusa Ropaca w Salzburgu 30 sierpnia zaprezentuje indywidualną wystawę polskiego malarza i rysownika Marcina Maciejowskiego zatytułowaną „Dimmed Colours”. Będzie to pierwsza wystawa artysty w austriackiej siedzibie tej instytucji. Ekspozycję można będzie oglądać do 30 listopada.

Marcin Maciejewski jest polskim malarzem, rysownikiem, autorem ilustracji prasowych oraz komiksów. W latach 1996-2001 wraz z Wilhelmem Sasnalem, Rafałem Bujnowskim, Markiem Firkiem oraz Józefem Tomczykiem „Kurosawą” współtworzył formację artystyczną o nazwie Grupa Ładnie. Obecnie twórca żyje i pracuje w Krakowie.

Galeria Thaddaeusa Ropaca w Salzburgu, Austria

Galeria Thaddaeusa Ropaca w Salzburgu, Austria

Maciejowski jest jednym z najciekawszych artystów swojego pokolenia oraz wspaniałym obserwatorem nowoczesnego życia. Z odbiorcą komunikuje się za pomocą oryginalnego, czytelnego sposobu malowania. Integralną częścią jego dzieł są napisy, stanowiące komentarze do jego prac. Maluje w sposób realistyczny, przedstawiając uproszczone scenki i postaci oddane w sposób schematyczny. Jego twórczość, nawiązująca do języka reklamy, plakatów, komiksów i ilustracji prasowych, jest narracyjna i figuratywna. Maluje głównie w oparciu o wycięte z czasopism codziennych lub kolorowych zdjęcia bądź zrobione przez siebie fotografie, czerpiąc przede wszystkim z mediów tematy do swoich prac.

Tytuł wystawy „Dimmed Colours (Przyciemnione kolory)” odnosi się zarówno do palety barwnej, której używa w swoich pracach Maciejowski, jak i do aktualnej sytuacji obecnej w polityce międzynarodowej. Na wystawie zaprezentuje lakoniczne wizualne komentarze, będące odzwierciedleniem zasłyszanych w radio sloganów politycznych, subiektywną uwagą do obserwowanej codzienności czy też dygresją na temat świata sztuki. W prezentowanych w Galerii Thaddaeussa Ropaca dziełach dostrzec można współgranie, pełnej osobistych obaw, retoryki politycznej oraz charakterystycznej praktyki artystycznej.

Wystawę „Dimmed Colours” w salzburskiej Galerii Thaddaeusa Ropaca będzie można oglądać do 30 listopada.

Fot. (góra) Marcin Maciejowski, Poręba Spytkowska, 2010

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.