szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Spektakularna retrospektywa twórczości Jaspera Johnsa w Royal Academy of Arts w Londynie

05.09.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Royal Academy of Arts w Londynie zapowiedziała wielką retrospektywną wystawę amerykańskiego artysty, Jaspera Johnsa. Ekspozycja, która wypełni główne galerie instytucji, zgromadzi obrazy, rzeźby, rysunki i grafiki wielkiego twórcy. Wystawę będzie można oglądać od 23 września do 10 grudnia 2017 roku.

Jasper John, Alfabet, 1969, źródło: Bonhams

Jasper John, Alfabet, 1969, źródło: Bonhams

Wystawa twórczości Jaspera Johnsa, który uchodzi dziś za prekursora pop-artu i minimal art, skoncentruje się przede wszystkim na innowacjach wprowadzonych przez artystę w zakresie rzeźby, a także na kolażu jako wizualnej formie przedstawienia. Już dzisiaj jednak wiemy, że ekspozycja skupi dzieła z różnych okresów kariery Johnsa.

Richard Shiff, profesor University of Texas w Austin, mówi o swoich nadziejach związanych z prezentacją rzeźb artysty, pochodzących z ostatnich etapów jego twórczej działalności. Zgodnie ze słowami naukowca, ich wyjątkowość polega zarówno na łączeniu w sobie szerokich wpływów artystycznych, jak i eksponowaniu subtelności detalu. Shiff ubolewa również nad faktem, iż ostatnie rzeźby Johnsa nie są wciąż wystarczająco dobrze znane.

Jasper Johns, Lato, 1991, źródło: Bonhams

Jasper Johns, Lato, 1991, źródło: Bonhams

Isabelle Loring Wallace, profesor sztuki współczesnej z Uniwersytetu Georgii dodaje, że realizacja retrospektywnej wystawy Jaspera Johnsa jest szczególnym wyzwaniem ze względu na różnorodność jego twórczości, a także rozmaite okresy historii XX wieku, w których działał. Badaczka podkreśla również, że, co prawda do tej pory naukowcy byli zgodni, co do znaczenia dzieł Johnsa z połowy stulecia, jednak jakie inne niesamowite odkrycia w zakresie historii sztuki mogą przynieść jego przyszłe realizacje, pozostaje pytaniem bez odpowiedzi.

John Ravenal, dyrektor wykonawczy w parku rzeźby deCordova oraz Muzeum w Lincoln, Massachusetts, mówi, że najbardziej intrygujące pozostaje to, jakie jeszcze motywy pojawią się w sztuce Jaspera Johnsa, z jakich mediów skorzysta autor i jakimi wpływami z historii sztuki się posłuży.

Natomiast Tim Marlow, dyrektor artystyczny Royal Academy of Arts w Londynie, twierdzi, że można doskonale znać żywy realizm tarczy i flag z obrazów Jaspera Johnsa z lat 50., jednakże ta wystawa odkryje, jak bardzo z każdą kolejną dekadą artysta poszerzał pole swojej sztuki o nowe tematy i idee, a także, jak intensywnie badał on nowe sposoby twórczej pracy.

Spektakularna wystawa będzie trwać od 23 września do 10 grudnia 2017 roku.

Fot. (góra) Jasper Johns, Flag, 1954

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.