szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Zapowiedź Aukcji Sztuki Dawnej: Prace na Papierze w DESA Unicum

05.09.2016

Aktualności, Polska: aukcje

15 września o godzinie 19 w DESA Unicum odbędzie się Aukcja Sztuki Dawnej: Prace na Papierze. Na licytacji pojawi się aż 90 prac na papierze autorstwa najwybitniejszych artystów Młodej Polski i twórców działających w wyjątkowym okresie międzywojnia. Wśród obrazów przeważają martwe natury, portrety i sceny rodzajowe, malowane w większości akwarelą lub pastelem.

Na aukcji znajdzie się wiele kolekcjonerskich perełek. Wśród nich wyróżnia się akwarela Tadeusza Makowskiego, która pochodzi z najlepszego okresu jego twórczości (przypadającego na lata 1928-30). W roku 1929 artysta pisał: „Rok ubiegły był decydujący (…). Obrazy stały się bardziej moje, bardziej mi bliskie”. W tym samym czasie tworzy dostępną na wrześniowej aukcji pracę – „Dzieci na plaży”, która odzwierciedla jego największe ówczesne zainteresowania i szczytowe, twórcze możliwości.

Innym wyjątkowym dziełem jest martwa natura Leona Wyczółkowskiego z 1928 roku. Kompozycje kwiatowe były jednym z jego z ulubionych tematów, szczególnie w latach 20. i 30. XX wieku i cieszyły się niesłychaną popularnością już za życia artysty. „Kwiaty w wazonach” to jeden z obrazów, w których Wyczółkowski za pomocą delikatnych, puszystych pąków kwiatów na abstrakcyjnym, ciemnym tle ujmuje piękno martwej natury i wyraża towarzyszący mu stan ducha. Na licytacji znajdą się również dzieła Witkacego, Juliana Fałata, Apoloniusza Kędzierskiego i Józefa Mehoffera.

Stworzone na papierze, wyjątkowe dzieła czołowych polskich artystów warto zobaczyć, zanim trafią w ręce prywatnych kolekcjonerów. Od 5 do 15 września wszystkie prace można oglądać na wystawie przedaukcyjnej, na którą wstęp jest wolny.

fot (góra): Tadeusz Makowski, Dzieci na plaży, 1929, akwarela na papierze, źródło: DESA Unicum

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.