szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Ranking najdroższych dzieł sztuki hiszpańskiej ostatniej dekady

06.09.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

W międzynarodowym podsumowaniu rynku sztuki Hiszpania zajmuje dopiero 23 miejsce. Roczny obrót dziełami hiszpańskich artystów wyniósł bowiem w 2015 roku 21 milionów dolarów, sytuując Hiszpanię daleko za Węgrami, Czechami, Polską czy Turcją. Jednakże, najbardziej rozchwytywany malarz świata urodził się właśnie tam. W dzisiejszym rankingu pokażemy najdroższe dzieła sztuki hiszpańskiej.


Jak wiadomo, światowy rynek sztuki jest zdominowany przez hiszpańskich artystów. Pablo Picasso jest nie tylko jednym z najdroższych artystów świata, ale jest również malarzem, którego aż trzy prace przekroczyły cenę 100 milionów dolarów w sprzedaży publicznej. W ostatniej dekadzie Picasso prawie każdego roku osiągał najwyższe kwoty dla dzieł hiszpańskich. Wyjątkiem okazał się być 2014 rok, kiedy to dzieło Juana Grisa, kupione do prywatnej kolekcji w Szwajcarii, osiągnęło sumę ponad 57 milionów dolarów.

2006-2016, źródło: http://www.artprice.com/

Juan Gris, Nature morte à la nappe à carreaux, 1915

Juan Gris, Nature morte à la nappe à carreaux, 1915

W roku 2015 na światowym rynku sztuki pojawiło się aż około 2875 dzieł Picassa, średnio 8 dziennie, co przyniosło łączną kwotę sprzedaży szacowaną na ponad 650 milionów dolarów. Hiszpański artysta wyprzedził tym samym lidera roku 2014, Andy’ego Warhola. Najdroższym dziełem Hiszpana, które stało się także najdroższą pracą w całej historii sztuki, jest, wylicytowany za ponad 179,3 milionów dolarów, obraz Les Femmes d’Alger z 1955 roku.

Niestety, dzieła dawnych hiszpańskich mistrzów, jak i twórców modernistycznych, nie osiągają najlepszych rezultatów na krajowym rynku. Sprzedają się głównie w Londynie i Nowym Jorku, gdzie rynek sztuki jest bardzo dynamiczny, a rekordy aukcyjne zdarzają się regularnie. Wobec tego, w ciągu ostatniej dekady 10 arcydzieł hiszpańskich malarzy zostało wylicytowanych właśnie w tych dwóch potężnych ośrodkach. Spośród aukcyjnych gigantów zarówno Christie’s, jak i Sotheby’s nie wahają się ustanawiać ogromnych estymacji dla wielkich hiszpańskich dzieł.

2006-2016, źródło: http://www.artprice.com/

El Greco, St. Dominic in Prayer, 1586-1590

El Greco, St. Dominic in Prayer, 1586-1590

Tym bardziej nie zadowala wynik rocznej sprzedaży hiszpańskich twórców na rodzimym gruncie. Kwota nieco ponad 21 milionów stanowi zaledwie połowę wartości najtańszego dzieła Picassa, umieszczonego w rankingu. Niestety ta sprzeczność widoczna jest nie tylko, jeśli chodzi o malarzy nowoczesnych, ale również w przypadku dzieł dawnych mistrzów i twórców XIX-wiecznych. Wysokie ceny dzieł Diego Velázqueza, El Greco, Jusepe de Ribery, Francisco Goyi i Francisco de Zurbarána zostały wylicytowane w Londynie lub Nowym Jorku. W rzeczywistości, obrót dziełami malarstwa hiszpańskiego jest niższy na ich krajowym rynku niż na przykład we Francji, gdzie twórczość Hiszpanów jest bardzo ceniona.

Fot. (góra) Pablo Picasso_Portret Daniela Henry’ego Kahnweiler, 1910

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.