szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Z głębi wołam do Ciebie – wystawa malarstwa Lva Sterna w mia ART GALLERY

06.09.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Już w najbliższą sobotę, 10 września,  w mia ART GALLERY przy ul. Św. Mikołaja spotkanie z Lvem Sternem, architektem i malarzem, otworzy niesamowitą wystawę jego twórczości. Lev Stern z wielu miast i podróży po świecie wybrał Wrocław na swoje miejsce do życia i tworzenia. I to Wrocław inspiruje go do działań artystycznych. Wystawa potrwa do 23 września.

Jak pisze Iwona Rosiak, kuratorka wystawy: „Z rozmów z artystą, wyłania się postać poszukująca i idąca za głosem serca i przeczuwanego przeznaczenia. W ostatnim czasie to co stwarza jego sztukę, to miejsce, do którego powrócił po latach.W wielu pracach jest bowiem zaszyfrowany Wrocław, który otworzył Lva Sterna na nowe palety kolorów, na nowe kształty i na historie, które może opowiadać teraz bardziej zindywidualizowanym i celnym językiem.To, co tkwi w tej twórczości, to paradoksalnie, bo przecież mówimy o pracach abstrakcyjnych, nieprzedstawiających, chęć przekazania historii. Nienachalnie szkicowanych nastrojem, z dużą dozą przestrzeni niczym muzyka, która towarzyszy artyście zawsze przy pracy”.

Lev Stern to architekt, rzeźbiarz i malarz, urodzony w 1945 roku w Jenakijewem na terenie dzisiejszej Ukrainy. Jego rodzina po wojennej tułaczce na terenach ówczesnego ZSRR osiedliła się w 1948 roku we Wrocławiu. W 1959 roku na skutek gęstniejącej, niesprzyjającej aury politycznej, wraz z rodziną emigruje do Izraela. W 1971 roku uzyskuje dyplom Politechniki w Hajfie na wydziale Architektury. Wtedy też przenosi się do Jerozolimy, gdzie otwiera własne biuro architektoniczne. Wykłada również na Akademii Sztuk Pięknych i wzornictwa Bezalel w Izraelu. W 1984 roku wyjeżdża do Paryża, kończy działalność architektoniczną i skupia się na rzeźbie oraz malarstwie, natomiast w 2011 roku powraca na stałe do Wrocławia. Od 1982 roku wystawia prace na ekspozycjach indywidualnych i zbiorowych w Izraelu, Francji a ostatnio również w Polsce.

„Chciałbym, żeby moje obrazy były jak symfonie Mahlera. Niedookreślone, nieograniczone, ale niezwykle mocno działające na odbiorcę.”- mówi artysta.

Wystawę w mia ART GALLERY przy ul. św. Mikołaja 61-62 we Wrocław można będzie oglądać do 23 września.

fot (góra): Lev Stern, Osmosis, 168910, olej na płótnie, 2016 (fragment), źródło: mia ART GALLERY

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.