szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Odnaleziono długo poszukiwane ilustracje dla dzieci autorstwa Otto Dixa

08.09.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Otto Dix, znany ze swoich utrzymanych w ciemnych kolorach, demonicznych portretów, zajmował się również malowaniem przedstawień dziwnych postaci, co miało pomagać dzieciom w nauce Pisma Świętego. Dwóch właścicieli galerii w Düsseldorfie przez 20 lat szukało ukrytej książki z obrazkami autorstwa tego artysty – w końcu się udało.

Otto Dix, Francuskie małżeństwo, 1925, źródło: Christie's

Otto Dix, Francuskie małżeństwo, 1925, źródło: Christie’s

Nieznana wcześniej ilustrowana książka Otto Dixa zawiera 14 kolorowych akwarel, prezentujących znane z Biblii historie. Zatytułowana została ona „Ilustrowana książka dla Hany”, a jej data powstania szacowana jest na około 1925 rok.

14 obrazów wykonanych akwarelami pokazanych zostało publiczności 6 września w galerii Remmert and Barth w Düsseldorfie. Natomiast od lutego będą one prezentowane na wielkiej retrospektywnej wystawie Otto Dixa w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Otto Dix słynie ze swojej krytycznej sztuki, klasyfikowanej dziś powszechnie do nurtu „Nowej Rzeczowości”. Szczególnie znane są jego przedstawienia odnoszące się negatywnie do rzeczywistości okresu Republiki Weimarskiej oraz jej społeczeństwa. Jego obrazy stanowią również świadectwo osobistych doświadczeń, związanych z I wojną światową, które zostało ukazane w formie apokaliptycznych scen.

Otto Dix, Otto Conzelmann, 1968, źródło: Bonhams

Otto Dix, Otto Conzelmann, 1968, źródło: Bonhams

Jednakże, znana jest również druga strona słynnego malarza. Bez wątpienia kochał on dzieci, dla których rysował dziwne wyobrażenia zwierząt. W sumie stworzył 6 ilustrowanych książek.

„Ilustrowana książka dla Hany”, należała do Hany Koch z Bawarii, która umarła w 2006 roku. Była córką Marthy i Hansa Kocha, słynnego lekarza i ważnego kolekcjonera sztuki z Düsseldorfu. Martha, była matką dwójki dzieci – Hany i Martina, gdy zakochała się i poślubiła Otto Dixa. Hana miała pięć lat, kiedy artysta, zapalony czytelnik Biblii, podarował jej książkę.

Właściciele galerii w Düsseldorfie, Herbert Remmert i Peter Barth, cały czas świadomi byli istnienia tej książki i poszukiwali jej przez 20 lat. Pół roku temu ciągłe badania doprowadziły ich do córki Hany Koch, mieszkającej w Górnej Bawarii. Tam w końcu mogli obejrzeć swój długo poszukiwany skarb, który stanowi niezwykłe odkrycie dla historii sztuki.

„Ilustrowana książka dla Hany” jest już trzecim spektakularnym odkryciem na terenie Górnej Bawarii. Wczesne akwarele Otto Dixa zostały także tam odkryte.

Fot. (góra) Otto Dix, Wojna, tryptyk, 1929

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.