szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Najbliższe targi sztuki

09.09.2016

Aktualności, Kolekcjonowanie, Magazyn, Świat: wydarzenia

Każdego roku wiele miast na świecie staje się artystycznymi centrami. Zobaczmy gdzie i jaką twórczość galerie zaprezentują kolekcjonerom, kuratorom i pasjonatom sztuki w ciągu najbliższych tygodni.

POLSKA – WARSZAWA

Andrzej Wróbleski, Kompozycja abstrakcyjna, gwasz, 1948, źródło: materiały organizatora

Andrzej Wróbleski, Kompozycja abstrakcyjna, gwasz, 1948, źródło: materiały organizatora

W najbliższym czasie uwagę kierujemy na własne podwórko, ponieważ między 14 a 16 października odbędzie się 14 edycja Warszawskich Targów Sztuki. W Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie pośród prac malarskich i rzeźb zarówno klasyków sztuki współczesnej, jak i najmłodszych artystów, znajdą się również dzieła antykwaryczne. Zaprezentuje je około 50 polskich i zagranicznych galerii. Organizatorzy część targów zamierzają poświęcić młodszym pokoleniom, które będą miały okazję wziąć udział w warsztatach i wykładach. Na Warszawskie Targi Sztuki, największe wydarzenie tego typu w Polsce, z pewnością tłumnie przybędą koneserzy sztuki z całej Europy.

NIECO NA ZACHÓD

BERLIN

Wcześniej jednak w Berlinie odbędą się targi Possitions Berlin, podczas których zaprezentują się 74 galerie z 13 krajów, między innymi: Litwy, Łotwy, Austrii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Wydarzenie odbywające się między 15 a 18 września stanowi część imprezy Berlin Art Week. Na Possitions Berlin wystawione zostaną głównie dzieła sztuki współczesnej, powojennej i prace z dorobku klasycznego modernizmu artystów pochodzących z całego świata.

WIEDEŃ

COOPER & GORFER, Marilina In A Tiled Room, 2016, źródło: materiały organizatora

COOPER & GORFER, Marilina In A Tiled Room, 2016, źródło: materiały organizatora

Z końcem września odbędą się kolejne targi poświęcone sztuce współczesnej, tym razem w Wiedniu. Na Vienna Contemporary zobaczymy zarówno dzieła malarskie, fotograficzne, rzeźbiarskie, graficzne, jak i prace mieszczące się w kategorii nowych mediów. Organizatorzy wyselekcjonowali ponad sto galerii i umożliwili zaprezentowanie zbiorów pochodzących głównie z Austrii i Europy Wschodniej. Podczas tegorocznej edycji w sporej przestrzeni Marx Halle, wydarzeniem specjalnym będzie prezentacja zbiorów galerii z Finlandii, Danii i Szwecji. Celem tego przedsięwzięcia jest próba ukazania różnic i podobieństw między narodowymi scenami artystycznymi tych krajów na tle północnej części Europy. Dopełnieniem targów będą panele dyskusyjne, pokazy filmowe oraz wydarzenia edukacyjne.

AMSTERDAM

Unseen Photo Fair to targi w Amsterdamie, które zaplanowano na weekend między 23 a 25 września. 55  galerii zaprezentuje tam najnowszą fotografię najbardziej utalentowanych, bardziej i mniej znanych artystów z całego świata. Niemcy, Szwajcaria, Francja, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Japonia, USA to tylko krótka lista krajów, z których pochodzić będą galerie wystawiające podczas Unseen Photo Fair. Targi uzupełnia festiwal, na którym między innymi w obszernym programie pokazane będą prace fotograficzne tworzone przez mieszkańców Amsterdamu.

LONDYN

Zdjęcie z Freize Masters. Londyn 2015, źródło: materiały organizatora

Zdjęcie z Freize Masters. Londyn 2015, źródło: materiały organizatora

W nawiązaniu do 54 krajów Afryki, targi 1:54 wystawiają dzieła pochodzące właśnie z tego kontynentu. Wydarzenie, odbywające się na początku października w Londynie (a mające edycję majową w Nowym Jorku), koncentruje się głównie na afrykańskiej sztuce współczesnej, która cieszy się dużą popularnością w Europie. Targi będą okazją do podjęcia kwestii związanych z twórczością artystyczną mieszkańców Czarnego Lądu. Wydarzenie ma stać się jednocześnie przestrzenią do poszukiwań dialogu pomiędzy Afryką i Europą. W programie targów 1:54 znajdą się również pokazy filmowe i panele dyskusyjne prowadzone przez kuratorów oraz artystów z całego świata.

W tym samym czasie Londyn odwiedzą wiodące galerie z całego świata. Frieze Masters to selekcja ponad 160 kolekcji współczesnych i historycznych. Prezentowane są więc zarówno dzieła antyczne, starzy mistrzowie, jak i sztuka XX wieku. Sekcje specjalne w tegorocznej edycji to między innymi „Focus” – blok nastawiony na poszukiwanie młodych, utalentowanych twórców oraz „The Nineties”, w którym będzie można zobaczyć wystawę poświęconą niedawno minionej, ale jakże barwnej dekadzie lat dziewięćdziesiątych.

DOOKOŁA GLOBU

Poza Europą najbliższe targi odbędą się w Ciudad de Mexico, Rio de Janeiro, Chicago, Bogocie oraz w Seulu. Ostatnie z nich, ukierunkowane na współczesną sztukę rynku koreańskiego, gościć będą także galerie z Australii, Ameryki Łacińskiej, Chin, Indii i Europy. Międzynarodowe targi ARTBO w Bogocie koncentrują się na tamtejszym rynku sztuki i, podobnie jak w Korei, do uczestnictwa w nich zapraszani są goście z całego świata. ARTBO, poza komercyjnym aspektem, za cel stawia sobie także ułatwianie dostępu do sztuki i pozyskiwanie nowej publiczności. Aby przekonać się o ogromnej wartości tego wydarzenia, warto obejrzeć relację z jego zeszłorocznej edycji. W Chicago natomiast w ramach sekcji Exposure będzie można oglądać kolekcje mniejszych, rozpoczynających swą działalność galerii. We współpracy ze School of The Art Institute of Chicago kuratorzy podczas wydarzenia zaprezentują sztukę nowych mediów, filmową i video. Podczas gdy większość światowych targów skupia się na sztukach plastycznych i filmie, w Meksyku wydarzenie to, podobnie jak w Amsterdamie, poświęcone zostanie starszej i nowszej fotografii.

Przed nami sporo do prześledzenia i zobaczenia. Miejmy nadzieję, że cieszące się coraz większą popularnością targi sztuki będą idealną okazją dla galerzystów, kolekcjonerów i artystów do wymiany perspektyw i doświadczeń, z których powstaną piękne zbiory oraz imponujące dzieła.

KALENDARIUM

15 – 18 września – Possitions Berlin, Berlin
21 – 25 września – ZSONAMACO FOTO, Ciudad de Mexico
22 – 25 września – Expo Chicago, Chicago
22 – 25 września – Vienna Contemporary, Wiedeń
23 – 25 września – Unseen Photo Fair, Amsterdam
28 września – 2 października – ArtRio, Rio de Janeiro
6 – 9 października – Frieze Masters, Londyn
6 – 9 października – 1:54 Contemporary African Art Fair, Londyn
12 – 16 października – Kiaf, Seul
14 – 16 października – Warszawskie Targi Sztuki, Warszawa
27 – 30 października – ARTBO, Bogota

Fot (góra): Fragment ekspozycji Unseen Photo Fair, Amsterdam, źródło: materiały organizatora

Monika Krysztofińska

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów