szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Przez modę do najlepszych galerii sztuki – o polskiej fotografii mody słów kilka

09.09.2016

Magazyn

Annie Leibovitz, Terry Richardson, Steven Meisel, Bruce Weber, Mario Testino czy Juergen Teller – dziś właśnie tym słynnym nazwiskom zawdzięczamy wprowadzenie fotografii mody do świata sztuki. Każdy z tych twórców wypracował indywidualny, oparty na własnej koncepcji artystycznej, styl, zbudowany na bazie założeń kolorystycznych, formalnych i technicznych. Podejmowane w fotografii mody zabiegi kompozycyjne i tematyczne, pozwoliły jej uzyskać miano pełnoprawnej dziedziny sztuki. Również na naszym rodzimym gruncie, po transformacjach ustrojowych 1989 roku, ta forma artystycznego wyrazu zanotowała niesamowity rozwój, wprowadzając do światowej historii fotografii wiele polskich nazwisk.

Szymon Brodziak, Lampa, źródło: Galeria Limited Edition

Szymon Brodziak, Lampa, źródło: Galeria Limited Edition

Wraz z nagłym otwarciem się Polski na Zachód, a co za tym idzie, szybkim rozwojem rynku i reklamy, zaistniało wiele nowych nośników dla fotografii mody. Polscy twórcy w swoich poszukiwaniach inspirowali się takimi postaciami jak Helmut Newton, Richard Avedon, Guy Bourdin czy Patrick Demarchelier, rozwijając równocześnie autorskie założenia artystyczne. W konsekwencji, lata 90. zrodziły na rodzimym polu fotografii mody wiele wybitnych, cenionych na świecie osobowości. Poniższe zestawienie stanowi nie tylko listę najciekawszych i najlepszych polskich fotografów mody. Jest to także wykaz najlepiej sprzedających się aktualnie działających artystów. Ich zdjęcia osiągają wysokie, jak na realia polskiego rynku fotografii, stawki. Pasjonaci sztuki mogą nabyć za stosunkowo niewielką kwotę prawdziwe dzieła fotografii. Założywszy rozkwit polskiego rynku fotografii w przyszłości, zdjęcia te mogą okazać się nie tylko sentymentalną podróżą w przeszłość kolekcjonera, ale także niezwykle opłacalną inwestycją na przyszłość. Przyjrzyjmy się więc najbardziej interesującym twórcom.

Szymon Brodziak

Szymon Brodziak, Poster#5, źródło: Galeria Limited Edition

Szymon Brodziak, Poster#5, źródło: Galeria Limited Edition

Jednym z czołowych przedstawicieli fotografów mody jest Szymon Brodziak. Zasłynął on niebanalnymi, często wręcz kontrowersyjnymi, czarno-białymi kampaniami reklamowymi. Jego fotografie powstają w niekonwencjonalnych sceneriach, natomiast modelom zazwyczaj towarzyszą niecodzienne rekwizyty oraz oryginalne stroje. Wszystkie te elementy połączone ze sobą na zdjęciu, stwarzają, utrzymany atmosferze ekscentryczności, atrakcyjny estetycznie efekt. Począwszy od 2006 twórca otrzymał liczne nagrody w konkursach w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie zarówno za zrealizowane sesje mody i kampanie wizerunkowe, jak i projekty autorskie. Jednym z najbardziej znaczących wyróżnień w karierze artystycznej Brodziaka jest uznanie go przez jury Fashion TV Photographers Awards podczas Festiwalu Filmowego w Cannes w 2013 roku najlepszym na świecie fotografem w kategorii czaro-białych kampanii reklamowych.

Jacek Poremba

Pomimo iż obszerną część twórczości Jacka Poremby stanowią pejzaże, a przez ostatnie lata pracy także portrety, to właśnie od fotografii mody artysta rozpoczął swoją karierę. Jako jeden z pierwszych polskich twórców inicjował tworzenie ambitnych katalogów oraz nietypowych, artystycznych produkcji. Do fotografii mody zawsze starał się wprowadzić jakiś pierwiastek indywidualności, by nadać swoim zdjęciom własny, niepowtarzalny charakter. Jak sam wspomina, walczył o to, aby jego prace nie były jedynie odzwierciedleniem „ładnie uśmiechniętej pani na ładnym tle”. Subtelne, powściągliwe przedstawienia skupiają się przede wszystkim na modelu i jego emocjonalności, czyniąc z tła jedynie scenerię do jej uwydatnienia. Powiedzieć można, iż estetyka jego zdjęć polega na połączeniu dyskretnego artyzmu i nienarzucających się przejawów temperamentu twórcy.

Wojciech Wieteska

Szymon Brodziak, Koń, źródło: Galeria Limited Edition

Szymon Brodziak, Koń, źródło: Galeria Limited Edition

Co prawda Wojciech Wieteska zajmuje się głównie fotografią podróżniczą, reportażową, a także społeczną, jednakże fotografia mody również zajmuje dużo miejsca w jego działalności zawodowej. Wszystkie jego zdjęcia wydają się zawierać w sobie pewne niedopowiedzenia. Powstające zarówno w kolorze jak i w czarno-białych barwach, realizacje, wywołują w widzu wrażenia niespieszności i tajemniczości. W zdjęciach obrazujących modę, Wieteska rzadko wybiera tradycyjne ujęcia. Atmosferę enigmatyczności pozwalają osiągnąć mu często na wpół zasłonięte twarze modeli czy też oddalone kadry. Wieteska do swoich założeń związanych z fotografią mody wybiera zazwyczaj miejskie krajobrazy w otoczeniu budynków bądź na tle witryn sklepowych, ale również domowe wnętrza, opustoszałe pejzaże czy zbiorowiska ludzi.

Marek Straszewski

Fotografia mody jest częstym tematem w twórczości Marka Straszewskiego. Swoją pierwszą serię zdjęć tego typu opublikował on we Francji w 1994 roku. Jego realizacje wydają się dostosowane do indywidualnych cech osobowości modela. Realizowane są w rozmaitych sceneriach i często cechuje je duża dynamika. Sesje zdjęciowe Straszewskiego nierzadko zaaranżowane są w taki sposób, by sprawiać wrażenie kadrów z fotografowanej sceny rodzajowej, co w dużym stopniu wpływa na autentyczność uzyskanego ujęcia.

Robert Wolański

Szymon Brodziak, Poster#2, źródło: Galeria Limited Edition

Szymon Brodziak, Poster#2, źródło: Galeria Limited Edition

Robert Wolański w swojej twórczej działalności poświęcił się przede wszystkim fotografii mody, portretowej oraz reklamowej. Karierę rozpoczął w 1989 roku w Paryżu, gdzie asystował słynnemu operatorowi Thierry’emu Arbogastowi. Wolański fotografował kolekcje takich sław ze świata mody jak Jean-Paul Gaultier, Christian Lacroix oraz Lloyd Kelin. Jego zdjęcia charakteryzują się mocnymi, nierzadko kontrastującymi ze sobą, barwami oraz bogactwem formy. Wybierane przez niego scenerie obfitują w detale, sprawiając wrażenie niezwykle żywiołowych i dynamicznych. Często tworzonym przez niego obrazom towarzyszą elementy nadrealizmu. Taka forma przedstawienia nie jest jednak regułą u Wolańskiego, ponieważ w swoim dorobku posiada on także statyczne zdjęcia z jednobarwnym bądź monochromatycznym tłem.

fot (góra): Szymon Brodziak, Poster#4, źródło: Galeria Limited Edition

Tekst dzięki uprzejmości Galerii Limited Edition

Limited Edition small

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.