szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wystawa indywidualna malarstwa i rysunku Konrada Jarodzkiego „Impulsy” w mia ART Gallery

13.09.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Od 18 września we wrocławskiej mia ART GALLERY, zlokalizowanej w obrębie przestrzeni Dworca Głównego PKP, będzie miała miejsce wystawa malarstwa i rysunku Konrada Jarodzkiego „Impulsy”. Wybitny artysta, nestor wrocławskiej sztuki współczesnej, profesor i wieloletni rektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, malarz i architekt, rok przed swoimi 90 urodzinami, pokaże ponad 100 prac. Wystawę można będzie oglądać do 8 października. 

Konrad Jarodzki

Konrad Jarodzki

Andrzej Jarosz, kurator wystawy Konrada Jarodzkiego, pisze:
„Sztuka wrocławskiego artysty zaliczana jest do dojrzałej fazy polskiej nowoczesności. Wyrasta z europejskiego informelu, malarstwa materii i strukturalizmu. Cechuje ją zmysł konstrukcyjny, logika a jednocześnie pikturalna wrażliwość na relacje materii, światła i barwy. Powiązania twórczości Jarodzkiego z malarstwem europejskim są rozległe, źródeł inspiracji można wskazać wiele, ale najistotniejsze jest to, że artyście udało się wypracować oryginalny sposób wypowiedzi, w którym funkcję przewodnią pełnią biomorficzne formy, wyrafinowane zestawienia kolorystyczne i sensualny relief tkanki malarskiej. Prace tego artysty cechuje wyrafinowanie formalne, a całą jego sztukę – konsekwencja w realizacji przyjętego programu, zakładającego wypracowanie precyzyjnego, ale zarazem pięknego sposobu opisu i analizy świata. Fundamentem stylu są osobiste, emocjonalne impulsy odwołujące się do dramatycznych wydarzeń, intymnych skojarzeń, lub ulotnych impresji. To one decydują o niepokojącej niekiedy ekspresji dzieł wrocławianina.”

Konrad Jarodzki urodził się w 1927 roku w Zaklikowie. Jest malarzem i rysownikiem, członkiem „Grupy Wrocławskiej”.  Ukończył Gimnazjum i Liceum im. Kunickiego w Lublinie, po czym rozpoczął studia na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 1949-1955 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, 1955-1958 w PWSSP we Wrocławiu pod kierunkiem Eugeniusza Gepperta. W latach 1957 – 1969 pracował w Miastoprojekt jako projektant. Od 1967 do 971 roku był wykładowcą PWSSP, od roku 1973 st. wykładowcą. W 1976 roku został docentem, a w 1984 i w latach 1992-1999 rektorem tej uczelni. Otrzymał również tytuł profesora zwyczajnego. Pełnił takie funkcje jak: Dziekan Wydziału MGRZ w latach 1981 – 1984, Rektor -elekt – veto MKiS w 1984 roku, Prezes Okręgu Wrocławskiego ZPZP w latach 1975-1978, Sekretarz Prezydium Społecznego komitetu Panoramy Racławickiej w latach 1980 – 1985, Komisarz Wystawy i wrocławskiego sympozjum „Droga i Prawda” latacj 1985 i 1987, był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuki AIAP w latach 1993-1999. W 1980 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Gloria Artis.
Zrealizował wiele projektów architektonicznych – szczególnie w powojennym Wrocławiu. Miał też wiele wystaw malarskich. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych na całym świecie, m. in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Szczecinie i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Kopernika w Toruniu, jak również we francuskiej Fundacji w Vence czy paryskiej Galerii Regas Langroris. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Wystawę będzie można oglądać do 8 października.

Fot (góra): Konrad Jarodzki, Dal, 100x150cm, olej na płótnie, 2016, źródło: mia ART Gallery

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017