szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Prace na Papierze – aukcja w DESA Unicum

19.09.2016

Aktualności, Polska: aukcje

29 września w DESA Unicum odbędzie się Aukcja Sztuki Współczesnej – Prace na Papierze. To wyjątkowa okazja do zdobycia dzieł topowych polskich artystów, jak Magdalena Abakanowicz, Roman Opałka czy Andrzej Wróblewski. To tylko przedsmak wrześniowej aukcji: na licytacji pojawią się również prace Jana Berdyszaka, Stefana Gierowskiego, Tadeusza Kantora, Alfreda Lenicy, Jerzego Nowosielskiego, Jana Tarasina, czy Tomasza Tatarczyka.

Pod młotek pójdzie także praca Aliny Szapocznikow. Fakt konsekwentnego eksponowania rysunków pokazuje, że artystka nie traktowała ich jako intymnych czy wstydliwych zapisów procesu twórczego, ale przeciwnie: celowo nadawała im rangę skończonych dzieł. Wysoką wartość prac rysunkowych Szapocznikow potwierdzają ponadto ich losy po śmierci artystki. Na głośnej, monograficznej wystawie artystki w paryskim Centre Pompidou to właśnie rysunki, a nie rzeźby, były głównym przedmiotem zainteresowania kuratorów. Na ekspozycji inaugurującej wielki powrót Szapocznikow do światowego kanonu sztuki współczesnej zaprezentowano prawie setkę prac na papierze i jedynie dziewięć rzeźb.

Kolejnym niezwykle ciekawym dziełem jest dwustronna praca Andrzeja Wróblewskiego Autoportret na odwrocie Para. Przez wiele lat omawiany obraz uchodził za zaginiony. Znana była jedynie praca znajdująca się po drugiej stronie arkusza: malowana gwaszem Para. Z niewiadomych przyczyn Autoportret latami przykryty był warstwą białej, wodnej farby, która najprawdopodobniej została nałożona przez samego autora.

Prace Szapocznikow, Strzemińskiego, Opałki i wielu innych artystów można podziwiać na wystawie przedaukcyjnej trwającej od 17 do 29 września w siedzibie DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50. Wstęp jest wolny.

Fot. (góra) Andrzej Wróblewski (1927-1957), Autoportret na odwrocie Para, ok. 1954 r.

 źródło: DESA Unicum

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.